REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatLitwa. Sejm przeciwko używaniu dwujęzycznych tablic z nazwami ulic

Litwa. Sejm przeciwko używaniu dwujęzycznych tablic z nazwami ulic

-

Sejm Litwy zdecydowaną większością głosów wypowiedział się w czwartek przeciwko używaniu dwujęzycznych tablic z nazwami ulic i miejscowości. Wiceprzewodniczący Sejmu Jarosław Narkiewicz nazwał czwartek dniem czarnej wstęgi dla mniejszości narodowych.

fot.Valda Kalnina/EPA
fot.Valda Kalnina/EPA

„Jest to dzień czarnej wstęgi” – powiedział PAP wiceprzewodniczący Sejmu, poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Jarosław Narkiewicz, wskazując, że „czwartkowe głosowanie ukazało prawdziwą twarz większości posłów zarówno z opozycji jak i rządzącej koalicji”.

REKLAMA

„Litewscy politycy nie są zainteresowani poprawą coraz gorszej sytuacji mniejszości narodowych, wręcz przeciwnie, dążą do jej pogorszenia” – powiedział Narkiewicz.

Projekt nowej ustawy o mniejszościach narodowych od roku przygotowuje litewski rząd. Według zapowiedzi, ma ona zezwalać na używanie języka mniejszości narodowych w życiu publicznym oraz na podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości, w których przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią co najmniej 25 proc. mieszkańców.

Jednakże rząd zwleka z przekazaniem tej ustawy do Sejmu. Dlatego AWPL zaproponowała, by do czasu przyjęcia nowego aktu prawnego przywrócić obowiązywanie ustawy, przyjętej jeszcze w 1989 roku, gdy Litwa wchodziła w skład ZSRR i obowiązującej do 2010 roku. Przewidywała ona m.in., iż w napisach informacyjnych w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość narodową obok języka litewskiego można używać języka mniejszości, w tym polskiego. AWPL zgłosiła w tej sprawie do Sejmu odpowiedni projekt ustawy.

Sejm w drugim czytaniu – 82 głosami w 141-osobowym parlamencie – przyjął w czwartek ten projekt, jednak wprowadził do niego niezgodne z wolą Polaków, a zgłoszone przez opozycyjną partię konserwatywną, poprawki usuwające z ustawy zapis o możliwości używania dwujęzycznych tablic z nazwami ulic i miejscowości.

Podczas czwartkowej debaty nad projektem ustawy konserwatyści zaproponowali też, a większość sejmowa poparła, by w szkołach język mniejszości narodowych był jedynie przedmiotem, a nie językiem nauczania, tak jak jest dotychczas.

„To jest początek likwidacji szkół polskich, rosyjskich, białoruskich, żydowskich na Litwie” – ocenia Narkiewicz.

Kolejna debata nad projektem ustawy o mniejszościach narodowych w litewskim parlamencie odbędzie się jesienią. Jarosław Narkiewicz zapowiedział, że AWPL w najbliższym czasie zgłosi swoje poprawki do przyjętej we czwartek redakcji ustawy i wyraził nadzieję, że „ostatecznie Sejm uwzględni prawa mniejszości narodowych”.

Tymczasem, podczas czwartkowej dyskusji padło stwierdzenie, że ustawa o mniejszościach narodowych nie dotyczy Polaków, gdyż Polacy nie są na Litwie mniejszością narodową, lecz wspólnotą narodową, i dlatego nie powinny im przysługiwać prawa mniejszości narodowych.

Przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych przewiduje program litewskiego rządu, którego trzon stanowią socjaldemokraci, a w skład którego wchodzi Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

Jednak w środę, podczas spotkania z posłami frakcji konserwatywnej, premier Algirdas Butkeviczius, przewodniczący litewskich socjaldemokratów, zapewnił, że ustawa o mniejszościach narodowych będzie przyjęta, ale nie będzie w niej zapisu o możliwości używanie dwujęzycznych tablic.

Polacy stanowią obecnie co najmniej 25 proc. mieszkańców rejonu wileńskiego, solecznickiego, święciańskiego i trockiego, zaś Rosjanie – w Wisagini. Na Litwie jest około 100 szkół, w których język polskim jest językiem wykładowym.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107714015 views

REKLAMA

REKLAMA

2107714248 views

REKLAMA

2109510639 views

REKLAMA

2107714389 views

REKLAMA

2107714488 views

REKLAMA

2107714596 views