0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatLibia. Państwo Islamskie zamordowało 5 dziennikarzy na wschodzie kraju

Libia. Państwo Islamskie zamordowało 5 dziennikarzy na wschodzie kraju

-

fot.Alaa Al-Shemaree/EPA
fot.Alaa Al-Shemaree/EPA

Ekstremiści z Państwa Islamskiego zamordowali pięciu dziennikarzy pracujących dla libijskiej telewizji we wschodniej części Libii – poinformował w poniedziałek jeden z wojskowych dowódców libijskich. Dziennikarze byli zaginieni od sierpnia 2014 roku.

REKLAMA

Reporterzy wyjechali wówczas z Tobruku, gdzie relacjonowali inaugurację uznawanego na arenie międzynarodowej parlamentu, i udali się w drogę do Bengazi. Jednym z punktów ich podróży była Darna nad Morzem Śródziemnym, miasto będące bastionem islamistów.

Dowódca wojskowy we wschodniej Libii Faradż al-Barassi powiedział, że ciała dziennikarzy z poderżniętymi gardłami znaleziono w pobliżu miasta Al-Bajda. Według niego odpowiedzialni za morderstwo są rebelianci lojalni wobec Państwa Islamskiego. Nie wiadomo, kiedy dziennikarze zostali zabici.

Dziennikarze, czterej Libijczycy i Egipcjanin, pracowali dla stacji Barqa TV, wspierającej federalizm wschodniej Libii – poinformowali dziennikarze z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy z siedzibą w Brukseli. Według tej organizacji reporterzy zostali uprowadzeni w punkcie kontrolnym Państwa Islamskiego i zostali zamordowani “niedawno”.

Przewodniczący federacji Jim Boumelha oświadczył, że środowisko jest “głęboko wstrząśnięte tym brutalnym morderstwem”.

Libia jest pogrążona w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito w 2011 roku dyktatora Muammara Kadafiego. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom.

Nieislamistyczna Izba Reprezentantów przeniosła się latem ubiegłego roku do Tobruku, po opanowaniu Trypolisu przez ugrupowanie zbrojne o nazwie Świt Libii.

Parlament ten został wyłoniony w wyniku wyborów z czerwca 2014 r. i jest uznawany przez społeczność międzynarodową. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2127116985 views

REKLAMA

REKLAMA

2127117002 views

REKLAMA

REKLAMA

2128913322 views

REKLAMA

2127117012 views

REKLAMA

2127117016 views

REKLAMA

2127117020 views