REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Ławrow: Rosja zawiesi ruch bezwizowy z Turcją od 1 stycznia 2016 r.

Ławrow: Rosja zawiesi ruch bezwizowy z Turcją od 1 stycznia 2016 r.

-

Siergiej Ławrow fot.Sergei Chirikov/EPA
Siergiej Ławrow fot.Sergei Chirikov/EPA

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Moskwa postanowiła zawiesić bezwizowy ruch z Turcją od 1 stycznia 2016 roku. Ławrow mówił o tym po spotkaniu z szefem dyplomacji Syrii Walidem el-Mualimem.

REKLAMA

To reakcja na zestrzelenie rosyjskiego bombowca. Tureckie lotnictwo zestrzeliło we wtorek rosyjski bombowiec Su-24, który, jak twierdzi Ankara, naruszył turecką przestrzeń powietrzną po 10-krotnym ostrzeżeniu. Rosja twierdzi z kolei, że samolot nie naruszył granicy, a przed zestrzeleniem nikt nie nawiązał kontaktu z załogą. Incydent, najpoważniejszy od rozpoczęcia przez Rosję interwencji w Syrii dwa miesiące temu, wywołał kryzys dyplomatyczny między Ankarą a Moskwą.

“Rząd Rosji podjął decyzję o zawieszeniu ruchu bezwizowego, który obowiązuje między Rosją a Turcją. Decyzja wchodzi w życie 1 stycznia” – oświadczył Ławrow.

Na wspólnej z syryjskim ministrem konferencji prasowej Ławrow powiedział, że Moskwa podaje w wątpliwość, czy Turcja rzeczywiście ma zamiar walczyć z terroryzmem.

“Uważamy, że władze tureckie przekroczyły dopuszczalne granice i ryzykują doprowadzenie Turcji do najcięższej sytuacji z punktu widzenia perspektywicznych interesów narodowych, z punktu widzenia sytuacji w regionie” – mówił Ławrow.

Zapewnił, że Rosja będzie w dalszym ciągu wspierać Syrię w jej walce z terrorystami, a w ramach spotkań wiedeńskich będzie “twardo zabiegać” o rozpoczęcie “sprawiedliwego, inkluzywnego procesu politycznego, w ramach którego to sami Syryjczycy określą swoją przyszłość”.

Zdaniem Ławrowa głównym zadaniem – jak to określił – zagranicznych graczy jest jak najszybsze sporządzenie listy organizacji terrorystycznych w Syrii.

Ławrow uważa, że “zagraniczni gracze” powinni sprzyjać zapoczątkowaniu dialogu rządu i opozycji w Syrii.

Na konferencji prasowej minister Ławrow podkreślił, że żadnych zagranicznych komisji do wyboru kandydatów na stanowisko szefa państwa syryjskiego być nie może, gdyż o tym, kto będzie rządzić, zdecyduje sam naród syryjski.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA