0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatŁawrow: Rosja nie pozwoli "zamieść pod dywan" uzgodnień ws. Ukrainy

Ławrow: Rosja nie pozwoli “zamieść pod dywan” uzgodnień ws. Ukrainy

-

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Moskwa nie pozwoli – jak to ujął – “zamieść pod dywan” międzynarodowych uzgodnień dotyczących zażegnania kryzysu na Ukrainie.

Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA
Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA

REKLAMA

Ławrow uczynił to w wywiadzie dla agencji ITAR-TASS, a jako przykład wymienił deklarację przyjętą w kwietniu w Genewie przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

Rosyjski minister przypomniał, że dokument ten ma na celu rozwiązanie trzech pilnych zadań – niezwłoczne zaprzestanie stosowania siły, niezwłoczne uregulowanie problemów humanitarnych i niezwłoczne rozpoczęcie reformy konstytucyjnej z udziałem wszystkich regionów Ukrainy.

“Żadnego z tych trzech postulatów, pod którymi podpisał się ukraiński minister, nie wcielono w życie, ponieważ Kijów wybrał inną drogę” – oznajmił Ławrow.

Szef MSZ Rosji podkreślił, że Moskwa z zadowoleniem przyjmuje wszelkie inicjatywy zmierzające do dialogu, a nie do kontynuowania starć zbrojnych. “Jeśli dialog ma przynieść owoce, musi być równoprawny. Przedstawiciele południowo-wschodniej Ukrainy muszą być traktowani jako partnerzy w sytuacji wymagającej rozwiązania” – powiedział.

Ławrow zauważył, że deeskalacja na Ukrainie nie wydaje się możliwa dopóty, dopóki przedstawiciele południowo-wschodnich regionów będą traktowani przez Kijów jak terroryści.

Minister spraw zagranicznych Rosji opowiedział się za natychmiastowym skierowaniem na południowy wschód Ukrainy międzynarodowej misji humanitarnej. Poinformował, że jeszcze w poniedziałek oficjalnie zwróci się o to do OBWE, Rady Europy, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i ONZ.

“W Ługańsku nie ma wody i prądu. Konieczne jest natychmiastowe uporządkowanie tamtejszej infrastruktury. Bardzo wierzę, że społeczność międzynarodowa, która z takim entuzjazmem, z takim zaniepokojeniem reaguje na podobne przypadki – przykładem jest Strefa Gazy – zwróci też uwagę na południowy wschód Ukrainy” – oświadczył Ławrow.

Przyjęta w kwietniu w Genewie przez szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji deklaracja przewiduje, że wszystkie nielegalne grupy zbrojne na całej Ukrainie muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy w całym kraju – zwrócone prawowitym właścicielom, a okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w ukraińskich miastach – opróżnione.

Opowiedziano się za tym, by specjalna misja monitoringowa OBWE odgrywała główną rolę w pomaganiu władzom ukraińskim i lokalnym społecznościom w niezwłocznym wprowadzaniu w życie najpilniej potrzebnych środków deeskalacji. USA, UE i Rosja zobowiązały się do wspierania takiej misji, w tym do zapewnienia obserwatorów.

W deklaracji podkreślono konieczność przywrócenia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom Ukrainy. Dokument głosi, że wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań. Sygnatariusze deklaracji zdecydowanie potępili i odrzucili wszelkie przejawy ekstremizmu, rasizmu i nietolerancji religijnej, łącznie z antysemityzmem.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121774413 views

REKLAMA

REKLAMA

2121774433 views

REKLAMA

REKLAMA

2123570753 views

REKLAMA

2121774444 views

REKLAMA

2121774453 views

REKLAMA

2121774457 views