REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatŁawrow: Rosja ma wiele pytań dotyczących raportu o katastrofie Boeinga (opis)

Ławrow: Rosja ma wiele pytań dotyczących raportu o katastrofie Boeinga (opis)

-

Siergiej Ławrow fot.Sergei Chirikov/EPA
Siergiej Ławrow fot.Sergei Chirikov/EPA

Rosja ma wiele pozostających bez odpowiedzi pytań, które dotyczą raportu o katastrofie malezyjskiego Boeinga 777 w lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą – oświadczył w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Raport opublikował we wtorek holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV).

REKLAMA

„Przestudiujemy raport, który opublikowano wczoraj. Już teraz jest mnóstwo pytań; właściwie były one od samego początku. I nie ma na nie odpowiedzi” – powiedział minister w parlamencie.

Wyraził przy tym ocenę, że nikt nie pytał Rosji o zdanie i nie uwzględnił jej próśb o to, by producent systemów rakietowych Buk, koncern Ałmaz-Antej, brał udział w eksperymentach, odpowiadał na pytania i przekazywał informacje. „Nic takiego nie nastąpiło” – powiedział Ławrow.

Zdaniem szefa MSZ zgodnie z normami międzynarodowymi powinna zostać „zaangażowana w pełnej mierze” Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), do czego jednak nie doszło. „Proponowaliśmy skierować w rejon katastrofy misję Rady Bezpieczeństwa (ONZ), ale zachodni partnerzy odmówili” – oświadczył Ławrow.

Według raportu OVV Boeing został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk. Dokument nie odpowiada na pytanie, skąd wystrzelona została rakieta; ocenia, że nastąpiło to z terytorium 320 km kwadratowych.

Zachód i Ukraina uważają, że maszyna została najprawdopodobniej zestrzelona rakietą ziemia-powietrze dostarczoną prorosyjskim separatystom przez Rosję. Moskwa stanowczo odrzuca te oskarżenia i wskazuje na ukraińskie siły jako na sprawców katastrofy.

W lipcu Malezja, będąca jednym z 15 członków RB ONZ, przedstawiła projekt rezolucji rady, na podstawie której miałby powstać międzynarodowy trybunał do ścigania winnych zestrzelenia samolotu. Dysponująca prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa Rosja wyraziła sprzeciw wobec utworzenia takiego trybunału, nazywając pomysł „przeciwskutecznym”, a także „przedwczesnym i nielogicznym”, jako że dochodzenie jeszcze się nie zakończyło.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094051750 views

REKLAMA

REKLAMA

2094052034 views

REKLAMA

2095848483 views

REKLAMA

2094052284 views

REKLAMA

2094052422 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094052563 views