REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKuba. Raul Castro przekazuje władzę w partii młodszemu pokoleniu

Kuba. Raul Castro przekazuje władzę w partii młodszemu pokoleniu

-

W Hawanie rozpoczął się w piątek czterodniowy kongres Partii Komunistycznej, któremu po raz ostatni przewodniczy Raul Castro. 90-letni dyktator ma ogłosić nazwisko swojego następcy, którym zostanie obecny prezydent Miguel Diaz-Canel, zwolennik twardej, komunistycznej linii partyjnej.

Według doniesień oficjalnych mediów, po hołdzie dla zmarłego w 2016 roku Fidela Castro Raul przedstawił delegatom raport Kongresu, w którym potępił „wojnę gospodarczą”, prowadzoną przez Stany Zjednoczone przez cztery lata rządów byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w wyniku której poważnie zaostrzone zostało embargo na Kubę, obowiązujące od 1962 roku.

REKLAMA

Mimo to Castro wezwał do dialogu Hawany z Waszyngtonem, ale bez „wyrzekania się socjalizmu”. „Potwierdzam na tym kongresie partyjnym wolę nawiązania pełnego szacunku dialogu, nowej formy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Nie twierdzę jednak, że aby to osiągnąć, Kuba musi zrzec się zasad rewolucji i socjalizmu” – powiedział.

W przemówieniu otwierającym czterodniowe posiedzenie za zamkniętymi drzwiami, którego fragmenty były transmitowane w państwowej telewizji, Raul Castro potwierdził, że przekazuje przywództwo „wszechpotężnej Kubańskiej Partii Komunistycznej młodszemu pokoleniu, które jest pełne pasji i przepojone antyimperialistycznym duchem”.

Castro podkreślił, że z satysfakcją przekazuje przywództwo grupie lojalistów, którzy mają za sobą dziesięciolecia doświadczeń w partyjnych strukturach. „Gorąco wierzę w siłę, naturę i zrozumienie moich rodaków. Dopóki żyję, będę gotowy z nogami w strzemionach do obrony ojczyzny, rewolucji i socjalizmu” – powiedział Castro setkom delegatów partii w centrum kongresowym w Hawanie.

60-letni Diaz-Canel w 2018 roku zastąpił Raula Castro na stanowisku prezydenta i będzie pierwszym cywilem, który obejmie stery partii komunistycznej. Oczekuje się, że zostanie mianowany na najważniejsze na Kubie stanowisko pierwszego sekretarza w ostatni dzień kongresu, czyli w poniedziałek.

Na Kubę dotarły listy gratulacyjne od władz komunistycznych partii Chin, Wietnamu, Laosu i Korei Północnej.

REKLAMA

2097906611 views

REKLAMA

REKLAMA

2097906844 views

REKLAMA

REKLAMA

2099703236 views

REKLAMA

2097906987 views

REKLAMA

2097907088 views

REKLAMA

2097907198 views