REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKosowo. Trybunał Konstytucyjny uznał decyzje parlamentu za niebyłe

Kosowo. Trybunał Konstytucyjny uznał decyzje parlamentu za niebyłe

-

W ponad dwa miesiące po przedterminowych wyborach w Kosowie tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł w piątek, że inauguracyjne posiedzenie parlamentu w dniu 17 lipca było nieważne, a dokonany wtedy wybór przewodniczącego izby nie ma mocy prawnej.

Jak wskazują kosowscy komentatorzy, ponieważ działalność parlamentu jest obecnie zablokowana i nikt nie wie, w jaki sposób blokadę dałoby się przezwyciężyć, krajowi grozi polityczny i gospodarczy chaos.

REKLAMA

Orzeczenie Trybunału zapadło w związku z pozwem dotychczasowego premiera Hashima Thaciego, który domaga się stanowisk przewodniczącego parlamentu i szefa rządu dla swej Demokratycznej Partii Kosowa (PDK).

Mając 37 deputowanych PDK tworzy największą frakcję w 120-osobowym parlamencie, ale sprzymierzyły się przeciwko niej trzy ugrupowania, dysponujące łącznie 47 mandatami. Wraz z innymi deputowanymi wybrały one na przewodniczącego parlamentu większością 65 głosów Isę Mustafę – wieloletniego przywódcę opozycyjnej Demokratycznej Ligi Kosowa (LDK), która zajęła w wyborach drugie miejsce.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego sytuacja jest patowa, gdyż żadne ugrupowanie nie chce wejść w koalicję z PDK. Opozycja ma co prawda parlamentarną większość, ale na mocy decyzji sędziów jej polityczne działania uzależnione są od zgody PDK jako najsilniejszej frakcji. Nie jest wykluczone, że jedynym rozwiązaniem okażą się kolejne przyspieszone wybory, na co liczy Thaci.

Trzy partie opozycyjne deklarowały zamiar „dania krajowi rządu, który przywróci nadzieję”. W Kosowie w 6 lat po uniezależnieniu się od Serbii mocno daje o sobie znać społeczna frustracja z powodu biedy i korupcji, a frekwencja w czerwcowych wyborach wyniosła tylko 41,5 proc. (PAP)

Zdjęcie: Parlament Kosowa fot.Valdrin Xhemaj/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097986093 views

REKLAMA

REKLAMA

2097986326 views

REKLAMA

2099782718 views

REKLAMA

2097986469 views

REKLAMA

2097986570 views

REKLAMA

2097986680 views