REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKorea Płn. nie jest zainteresowana nuklearnym dialogiem z USA

Korea Płn. nie jest zainteresowana nuklearnym dialogiem z USA

-

Spotkanie Kim Dzong Una z członkami Partii Robotniczej fot.Rodong Sinmun/EPA
Spotkanie Kim Dzong Una z członkami Partii Robotniczej fot.Rodong Sinmun/EPA

Korea Północna nie jest zainteresowana prowadzeniem dialogu z USA, mającym doprowadzić do rezygnacji z potencjału nuklearnego, na wzór negocjacji z Iranem – poinformowało we wtorek północnokoreańskie MSZ.

REKLAMA

Jak podkreślono, północnokoreański program ma przede wszystkim służyć jako czynnik odstraszający wobec amerykańskiej polityki, uważanej przez Koreę Północną za wrogą.

“Porównywanie naszej sytuacji do irańskiego porozumienia nuklearnego nie jest logiczne, ponieważ my jesteśmy zawsze obiektem prowokacyjnych amerykańskich militarnych aktów wrogości, włączając wielkie manewry wojskowe i poważne zagrożenie nuklearne” – głosi oświadczenie przekazane przez państwowe media i przypisywane rzecznikowi resortu.

Północnokoreańskie MSZ dodało, że Pjongjang “w ogóle nie jest zainteresowany dialogiem” mającym na celu jednostronne zamrożenie lub porzucenie programu nuklearnego. “Jesteśmy potęgą nuklearną, a potęgi nuklearne mają własne interesy” – napisano w oświadczeniu.

W 2005 roku Korea Północna podczas rozmów z USA, Chinami, Japonią, Koreą Południową i Rosją zgodziła się zawiesić prace nad produkcją broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa i pomoc gospodarczą. Później jednak wycofała się z tej deklaracji.

W maju władze w Pjongjangu oświadczyły, że udało się zminiaturyzować głowice nuklearne, co pozwoliłoby na wyposażenie międzykontynentalnych pocisków balistycznych Korei Płn. Amerykański eksperci wątpią jednak, czy rzeczywiście udało im się dokonać takiego postępu technologicznego

Iran i grupa sześciu światowych mocarstw zawarły w tym miesiącu porozumienie ograniczające irański program nuklearny w zamian za stopniowe, ale odwracalne znoszenie międzynarodowych sankcji dławiących irańską gospodarkę. Celem umowy jest zapewnienie, że Teheran nie wejdzie w posiadanie bomby nuklearnej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128785626 views

REKLAMA

REKLAMA

2128785642 views

REKLAMA

REKLAMA

2130581962 views

REKLAMA

2128785652 views

REKLAMA

2128785656 views

REKLAMA

2128785660 views