REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKonsternacja w Bułgarii w związku z doniesieniami o tzw. hotspocie

Konsternacja w Bułgarii w związku z doniesieniami o tzw. hotspocie

-

fot.Zoltan Balogh/EPA
fot.Zoltan Balogh/EPA

Konsternację w Bułgarii wywołała wypowiedź niemieckiej kanclerz Angeli Merkel po środowym szczycie unijnym, że w Bułgarii na życzenie Sofii może powstać europejski ośrodek rejestracji migrantów, czyli tzw. hotspot.

Według kanclerz cytowanej przez bułgarskie media „Bułgaria zwróciła uwagę, że ona też ma wspólną granicę z Turcją, że jest poddana ogromnemu naciskowi i chce otworzyć taki ośrodek”. „Przyjęliśmy jej życzenie ze zrozumieniem i oświadczyliśmy, że skoro ona tego chce, otrzyma takie samo poparcie ze strony instytucji unijnych, jak Grecja i Włochy. Nie chcemy narzucać Bułgarii tego rozwiązania. Ona sama poinformowała, że ma problem” – powiedziała Merkel.

REKLAMA

Dotychczas bułgarskie władze kategorycznie odrzucały możliwość utworzenia takiego ośrodka w kraju. Wielokrotnie mówili o tym wicepremier ds. unijnych Meglena Kunewa i szef dyplomacji Danieł Mitow. „W Bułgarii nie zostanie otwarty hotspot. To jest propozycja, do której realizacji nie może dojść. Ośrodki te powinny znajdować się w krajach poza UE” – mówił Mitow tydzień temu.

Jak wynika z wypowiedzi niemieckiej kanclerz, obecna propozycja pochodzi od bułgarskiego premiera Bojko Borysowa. Spowodowała ona negatywną reakcję w kraju.

Borysow niezapowiedzianie pojawił się w czwartek na konferencji dotyczącej problemu uchodźców i pośrednio potwierdził słowa Merkel, podkreślając, że chodzi mu o finansowanie unijne.

„Bułgaria chce, by ją uważać za +gorący punkt+ (ang. hotspot) i zewnętrzną granicę UE, ponieważ ona już jest takim punktem. Nie jest w porządku, by liderzy unijni omawiali pomoc dla Grecji i Włoch, które mają poważny problem z migrantami, omijając sprawę pomocy dla Bułgarii” – zaznaczył.

Borysow podkreślił, że UE powinna skierować wzrok i na Bułgarię, która próbuje reagować solidarnie na ogólnoeuropejski kryzys, lecz „może nie wytrzymać finansowo”. Chodzi o to, by Bułgarię, która zainwestowała miliony w istniejące ośrodki dla migrantów, traktowano na równi z Grecją, Włochami, Węgrami, Macedonią, Serbią i Chorwacją – dodał.

Według Borysowa, który dzień wcześniej poparł turecką propozycję o utworzeniu 80-kilometrowej strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii, Bułgaria jest zagrożona 10-milionową falą uchodźców.

Hotspoty, gdzie ma być dokonywana rejestracja migrantów i gdzie będą zapadać decyzje o ich relokacji lub odesłaniu, według wstępnych decyzji mają zacząć działać w listopadzie. Będą finansowane całkowicie przez KE. Węgry odmówiły utworzenia takiego ośrodka na swoim terytorium.

Nieuzgodniona z koalicyjnymi partnerami propozycja Borysowa spowodowała negatywną reakcję zarówno w kręgach politycznych, jak i w społeczeństwie na ogół przeciwnym rozszerzeniu obecności migrantów.

Europoseł z nacjonalistycznego Frontu Patriotycznego Angeł Dżambazki zauważył w wywiadzie dla radia publicznego, że utworzenie hotspota w Bułgarii „przekształciłoby kraj w strefę niestabilności, przestępczości, co już się daje odczuć w centrum Sofii zalewanym przez nielegalnych migrantów”. Front Patriotyczny jest uczestnikiem koalicji rządzącej.

Rzecznik opozycyjnej lewicy Angeł Merdżanow przypomniał, że stanowisko Borysowa „nie jest stanowiskiem, które podziela bułgarski rząd”. „Po raz kolejny o ważnych wiadomościach, dotyczących nas bezpośrednio, dowiadujemy się z Brukseli” – dodał.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093118891 views

REKLAMA

2093119176 views

REKLAMA

2094915625 views

REKLAMA

2093119426 views

REKLAMA

2093119564 views

Podniebne afery

Lud Jaszczurów

Gwiazda nowej ery

Śmierć na życzenie

Podwójna broń Oswalda

REKLAMA

2093119705 views