REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKomorowski i przywódcy ze świata w marszu przeciw terroryzmowi

Komorowski i przywódcy ze świata w marszu przeciw terroryzmowi

-

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział, wraz z innymi zagranicznymi przywódcami, w niedzielnym marszu w Tunisie przeciw terroryzmowi. W stolicy Tunezji prezydent podkreślał, że Polska uczestniczy w działaniach zmierzających do usuwania zagrożenia terroryzmem.

Marsz był reakcją na zamach terrorystyczny z 18 marca w Muzeum Narodowym Bardo, w którym zginęły 23 osoby, w tym trzech Polaków.

REKLAMA

„Dzisiejszy marsz solidarności z ofiarami i przeciwko terroryzmowi jest sygnałem, że Polska uczestniczy w każdej postaci w działaniach zmierzających do usuwania zagrożenia terrorystycznego i sama płaci za to cenę. W szczególny sposób składaliśmy hołd polskim ofiarom. Podkreśliliśmy, że Polska w pełni rozumie zaniepokojenie i zaangażowanie krajów europejskich w kierunku południowym, skąd płynie zagrożenie terroryzmu” – powiedział Komorowski po marszu w trakcie briefingu przed muzeum Bardo.

„Chcielibyśmy również, żeby świat europejski dostrzegał również to, co Polska dostrzega na co dzień, czyli zagrożenie dla świata, Unii Europejskiej płynące ze wschodu” – dodał prezydent.

W marszu uczestniczyli także: prezydent Francji Francois Hollande, premier Włoch Matteo Renzi i palestyński przywódca Mahmud Abbas. Hollande wezwał Tunezję i wspólnotę międzynarodową do zjednoczenia sił w walce z terroryzmem. Podkreślił, że zamach w Tunisie dotknął kraj, który przeżył arabską wiosnę i ma osiągnięcia w sferze demokracji i pluralizmu. Hollande poinformował w sobotę, że zmarła Francuzka ranna w zamachu z 18 marca. Tym samym liczba zabitych w zamachu obywateli Francji sięgnęła czterech.

Zagraniczni przywódcy towarzyszyli prezydentowi Tunezji Bedżiemu Kaidowi Essebsiemu. Dołączyli do marszu na ostatnim odcinku: od parlamentu do Muzeum Narodowego Bardo. Na terenie muzeum odsłonięto tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar. Pod nią delegacje złożyły kwiaty.

Wielka demonstracja przeciwko terroryzmowi w Tunisie  fot.STR/EPA
Wielka demonstracja przeciwko terroryzmowi w Tunisie   fot.STR/EPA

W demonstracji w stolicy Tunezji uczestniczyły w niedzielę tysiące ludzi. Skandując: „Wolna Tunezja, nie chcemy terroryzmu!” demonstranci przeszli do gmachu muzeum. Większość niosła flagi narodowe; część trzymała kartonowe tabliczki, na których były imiona zabitych. Zostały złożone w muzeum Bardo.

Tunezyjczycy, z którymi rozmawiała PAP, zapewniali, że ich kraj jest, mimo ostatnich wydarzeń, bezpiecznym miejscem. Przypominali, że zamachy wydarzyły się na przykład w Londynie czy Madrycie; zachęcali, żeby cały czas odwiedzać Tunezję. Wśród 23 ofiar śmiertelnych zamachu było 20 zagranicznych turystów. Dziesięć osób z Polski zostało rannych.

Komorowski zaznaczył podczas briefingu, że Polska musi uczyć się wrażliwości na zjawiska dotąd nam nieznane, które obecnie poznajemy w bolesny sposób. „Jednocześnie staramy się uczyć cały świat zachodni wrażliwości na zjawiska, które nas niepokoją. Świat nie jest bezpieczny, ale dzięki solidarności z ofiarami i solidarności w walce ze złymi zjawiskami na świecie możemy czuć się trochę bezpieczniej” – powiedział.

Do zamachu w muzeum Bardo przyznało się dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS), kontrolujące znaczne obszary w Syrii i Iraku. Premier Tunezji Habib Essid poinformował w niedzielę, że siły specjalne zabiły dowódcę islamistów podejrzanego o pomoc w zorganizowaniu zamachu. Dowódca ten – Haled Chaib, znany również jako Lokman Abu Sakhr – pochodził z Algierii. Podległe mu oddziały miały operować głównie w górzystym pasie granicznym z Algierią.

Z Tunisu Agnieszka Szymańska (PAP)

Na zdj. Przywódcy światowi w marszu przeciw terroryzmowi  fot. Emmanuel Dunand/EPA

REKLAMA

2107285219 views

REKLAMA

2107285451 views

REKLAMA

2109081842 views

REKLAMA

2107285592 views

REKLAMA

2107285691 views

REKLAMA

2107285799 views