REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKim Dzong Un przybędzie w kwietniu do Rosji, spotka się z Putinem

Kim Dzong Un przybędzie w kwietniu do Rosji, spotka się z Putinem

-

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybędzie w tym miesiącu do Rosji na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem – poinformował w czwartek Kreml w komunikacie. Wizyta odbędzie się na zaproszenie Putina. Dokładnego terminu ani miejsca spotkania nie podano.

Według agencji Kyodo, powołującej się na anonimowe źródła oficjalne w obu krajach, wizyta Kima rozpocznie się w środę i potrwa trzy dni. Kim ma przyjechać specjalnym pociągiem i spotka się z Putinem na Wyspie Rosyjskiej koło Władywostoku.

REKLAMA

W środę dziennik „Izwiestija” napisał, powołując się na źródło w MSZ Rosji, że pierwsze od ośmiu lat spotkanie przywódców obu państw odbędzie się zapewne przed wizytą Putina w Pekinie, zaplanowaną na 26-27 kwietnia. Putin i Kim mają rozmawiać m.in. o współpracy gospodarczej w warunkach sankcji. Moskwa – jak się oczekuje – opowie się za koniecznością osłabienia restrykcji wobec Pjongjangu.

Ekspert ds. Korei z Rosyjskiej Akademii Nauk Jewgienij Kim przewiduje, że w trakcie rozmów może pojawić się kwestia obywateli północnokoreańskich pracujących na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ do końca br. wszyscy obywatele Korei Północnej pracujący na podstawie kontraktów powinni opuścić Rosję. Ich liczbę ekspert szacuje na 35-40 tysięcy. Jak zauważa naukowiec, jest to znacząca siła robocza dla rosyjskiego regionu i jej odpływ może stworzyć problemy dla tamtejszej gospodarki.

O wizycie przywódcy Korei Północnej w Rosji od dłuższego czasu piszą media w Seulu, które podawały ostatnio, że Kim odwiedzi Władywostok 23 lub 24 kwietnia. Kreml potwierdzał jedynie, że przygotowania do wizyty Kima w Rosji trwają.

Od objęcia władzy w Korei Płn. w 2011 roku Kim kilkakrotnie spotykał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, a także dwukrotnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak dotąd – przynajmniej oficjalnie – nie rozmawiał jednak twarzą w twarz z prezydentem Putinem.

Reuters zwraca uwagę, że szczyt Rosja-Korea Płn. zapowiedziano w czasie, kiedy administracja USA zabiega o porozumienie z Kimem, mające położyć kres napięciom nuklearnym na Półwyspie Koreańskim. Dwa dotychczasowe spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem nie doprowadziły do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Przedstawiciele administracji sugerują możliwość trzeciego szczytu USA-Korea Płn.

Departament Stanu USA informował we wtorek, że w środę i w czwartek specjalny wysłannik USA ds. Korei Północnej Stephen Biegun ma rozmawiać w Moskwie o denuklearyzacji Korei Północnej. Jako cel tych rozmów podano „przedyskutowanie wysiłków w celu przyspieszenia ostatecznej, w pełni weryfikowalnej denuklearyzacji Korei Północnej”. (PAP)

Na zdjęciu: Kim Dzong Un

fot.JORGE SILVA/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2109348809 views

REKLAMA

2109349041 views

REKLAMA

REKLAMA

2111145432 views

REKLAMA

2109349182 views

REKLAMA

2109349281 views

REKLAMA

2109349389 views