REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKE zapowiada pozytywną opinię w sprawie liberalizacji wizowej z Ukrainą

KE zapowiada pozytywną opinię w sprawie liberalizacji wizowej z Ukrainą

-

fot.Sergey Dolzhenko/EPA
fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn zasygnalizował w poniedziałek, że Komisja Europejska przyjmie w połowie grudnia pozytywną opinię w sprawie liberalizacji reżimu wizowego pomiędzy UE a Ukrainą.

„Otrzymaliśmy potrzebne informacje (od Ukrainy) i jestem całkiem pewien, że w połowie grudnia będziemy mieć bardzo pozytywny raport. Ale nie chcę przesądzać ostatecznego wyniku” – powiedział Hahn na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina w Brukseli.

REKLAMA

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj spełnił wszystkie zobowiązania, wynikające z planu działań na rzecz liberalizacji wizowej, dlatego oczekuje pozytywnej decyzji w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.

„Oczekujemy, że ostateczny raport KE zostanie opublikowany 15 grudnia. Ukraina wypełniła wszystko, co obiecała, aby umożliwić reżim bezwizowy. Mamy nadzieję, że europejscy partnerzy podejmą pozytywną decyzję” – powiedział Jaceniuk.

W listopadzie parlament ukraiński przyjął po wielu kontrowersjach ustawy, będące warunkiem zniesienia przez UE wiz dla obywateli tego kraju. Spory budziły przede wszystkim poprawki do kodeksu pracy, zakazujące dyskryminacji m.in. ze względu na orientację seksualną.

Decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego podejmą kraje UE oraz Parlament Europejski, po pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej o wdrażaniu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej.

W poniedziałek w Brukseli Jaceniuk wyraził także nadzieję, że UE utrzyma sankcje gospodarcze nałożone na Rosję w związku z konfliktem zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Aktualnie obowiązujące sankcje wygasają z końcem stycznia, ale UE przymierza się do ich przedłużenia na kolejne pół roku. Zniesienie sankcji uzależnione jest od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie.

„Ukraina wypełnia swoją cześć porozumień z Mińska. Ale tego ranka znów słyszymy o ostrzeliwaniu strony ukraińskiej przez popieranych przez Rosję rebeliantów. Federacja Rosyjska musi także wypełniać wszystkie uzgodnienia: całkowite zawieszenie broni, wycofanie ciężkiej broni i oddanie Ukrainie wszystkich terytoriów, zajętych przez popieranych przez Rosję terrorystów” – powiedział Jaceniuk.

„Jesteśmy przekonani, że UE pokaże jedność, sankcje zostaną utrzymane i zostaną powiązane z pełnym wypełnieniem porozumień z Mińska” – dodał.

Tematem rozmów UE-Ukraina był także projekt rozbudowy gazociągu Nord Stream pod Morzem Bałtyckim. Jaceniuk oświadczył, że projekt ten powinien zostać powstrzymany. „Wzywamy naszych europejskich partnerów, by dokonali surowej oceny Nord Stream 2. Uważamy, że ten projekt powinien zostać powstrzymany, bo nie jest on ani w interesie Ukrainy ani UE” – powiedział Jaceniuk.

Jego zdaniem rozbudowa gazociągu Nord Stream ograniczy konkurencję na europejskim rynku gazu i wzmocni rosyjski monopol.

Komisarz Hahn zaznaczył, że KE zależy na utrzymaniu konkurencji na unijnym rynku oraz na tym, by działający na nim inwestorzy przestrzegali przepisów UE. „Jeśli inwestorzy szanują unijne przepisy, to nie mamy punktu zaczepienia, ale będziemy uważnie oceniać wszystkie projekty” – powiedział Hahn.

UE i Ukraina potwierdziły też w poniedziałek, że handlowa część umowy stowarzyszeniowej (DCFTA) wejdzie w życie od 1 stycznia 2016 roku, pomimo utrzymywania przez Rosję zastrzeżeń. W trakcie blisko dwuletnich konsultacji nie udało się rozwiać wątpliwości Rosji, która uważa, że porozumienie zaszkodzi jej interesom gospodarczym.

We wspólnym komunikacie prasowym potwierdzono, że bardzo ważne jest kontynuowanie reform przez Ukrainę, a szczególnie szybkie wdrożenie reformy konstytucyjnej, w dziedzinie walki z korupcją, wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej, prawa wyborczego, decentralizacji, sektora bezpieczeństwa cywilnego, energii, zarządzania finansami publicznymi oraz poprawy klimatu dla biznesu.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094038141 views

REKLAMA

REKLAMA

2094038425 views

REKLAMA

2095834874 views

REKLAMA

2094038675 views

REKLAMA

2094038813 views

REKLAMA

2094038954 views