REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatKatar. MSZ wezwał talibów do utworzenia "bezpiecznego korytarza" dla chcących opuścić Afganistan

Katar. MSZ wezwał talibów do utworzenia “bezpiecznego korytarza” dla chcących opuścić Afganistan

-

Talibowie powinni zapewnić działanie “bezpiecznego korytarza” dla chcących opuścić Afganistan; wzywamy ich również do przemyślenia kwestii związanych z prawami kobiet – ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Kataru szejk Mohammed ibn Abdulrahman al-Sani.

“Zawsze wzywaliśmy Taliban do zachowania prawa do swobodnego przemieszczania się i tego, by istniało +bezpieczne przejście+ dla tych, którzy chcą opuścić kraj” – mówił Sani.

REKLAMA

Dodał, że talibowie, którzy kilkakrotnie zapowiadali, że umożliwią bezpieczny wyjazd z kraju wszystkim, którzy mają odpowiednie dokumenty, nie powinni wycofywać się ze złożonych wcześniej obietnic. “Mamy nadzieję, że te zobowiązania zostaną dotrzymane w najbliższej przyszłości, gdy port lotniczy w Kabulu wznowi działalność” – podkreślił szef katarskiej dyplomacji.

Wielokrotnie zwracaliśmy talibom uwagę na to, że powinni ponownie rozważyć kwestię praw kobiet i umożliwić im podjęcie ważnej i aktywnej roli w życiu społecznym – zaznaczył również minister.

Sani wystąpił w środę na konferencji prasowej w Ad-Dausze wraz z minister spraw zagranicznych Holandii Sigrid Kaag. Podczas wcześniejszego spotkania szefowie katarskiej i holenderskiej dyplomacji omawiali sytuację w Afganistanie.

Kaag ogłosiła przeniesienie ambasady Holandii w Afganistanie z Kabulu do Ad-Dauhy. Już wcześniej na umieszczenie w Katarze swoich dyplomatów stacjonujących wcześniej w Kabulu zdecydowały się USA i Wielka Brytania.

Katar był gospodarzem negocjacji pokojowych między USA i talibami, a później rozmów toczonych pomiędzy rządem w Kabulu a Talibanem. Z tego powodu Katar ma uprzywilejowane stosunki z talibami, którzy w połowie sierpnia przejęli kontrolę nad Afganistanem – zauważa agencja AFP.

Jako uczciwy i neutralny mediator zdobyliśmy zaufanie wszystkich stron, teraz musimy je wykorzystać, by zbudować przyszłość Afganistanu – zapowiedział Sani.(PAP)

REKLAMA

2118911451 views

REKLAMA

2118911549 views

REKLAMA

REKLAMA

2120707905 views

REKLAMA

2118911624 views

REKLAMA

2118911686 views

REKLAMA

2118911739 views