REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Karzaj przyznał, że otrzymywał pieniądze od CIA

Karzaj przyznał, że otrzymywał pieniądze od CIA

-

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj przyznał, że otrzymywał w tajemnicy pieniądze od amerykańskiej CIA – podał we wtorek dziennik „Wall Street Journal”. Dzień wcześniej o potajemnym dofinansowywaniu Karzaja poinformował „New York Times”.

fot.ISAF-MSgt Chris Haylett/ "New York Times" pisze, że Hamid Karzaj do dziś otrzymuje łapówki od CIA
Hamid Karzaj odpowiedział, że otrzymywał “niewielkie sumy” od CIA fot.: Msgt Chris Haylett/ISAF

REKLAMA

Karzaj powiedział, że otrzymywał pieniądze od Centralnej Agencji Wywiadowczej przez ostatnie 10 lat, ale były to „niewielkie sumy”.

„NYT” napisał, że miliony dolarów wędrowały do Afganistanu w walizkach, plecakach i torbach plastikowych; nazywano te środki „pieniędzmi widmami”.

Afgańscy urzędnicy powiedzieli, że fundusze te były wykorzystywane do korumpowania stronników prezydenta i kupowania lojalność plemiennych wodzów – podaje zarówno „NYT”, jak i „WSJ”.

Według „NYT” pieniądze, które płynęły do Afganistanu, przyczyniły się do wzrostu korupcji w Afganistanie, ale nie zdołały Amerykanom zapewnić trwałych wpływów w Kabulu.

„WSJ” przypomina, że środki jakie CIA przeznaczyła na wspieranie polityków w Afganistanie, to zaledwie nikły ułamek tego, ile wydano na wojnę w tym kraju – najdłuższą operację wojskową, w jaką zaangażowane są Stany Zjednoczone.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks