0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatJordania deklaruje "bezlitosną wojnę" z islamistami po egzekucji pilota

Jordania deklaruje “bezlitosną wojnę” z islamistami po egzekucji pilota

-

Król Jordanii Abdullah II zadeklarował w środę “bezlitosną wojnę” przeciwko ekstremistom z Państwa Islamskiego, którzy spalili żywcem pilota jordańskich sił powietrznych, wziętego przez nich do niewoli na terytorium Syrii.

“Ta organizacja terrorystyczna zwalcza nie tylko nas, lecz cały prawdziwy islam i jego wartości” – głosi zrelacjonowana przez jordańskie media wypowiedź króla na posiedzeniu rady bezpieczeństwa państwa. Monarcha zareagował w ten sposób na upublicznienie dzień wcześniej nagrania wideo pokazującego, jak zamknięty w stalowej klatce i oblany benzyną 26-letni lotnik Muath al-Kasaesbeh zostaje podpalony i ginie w płomieniach.

REKLAMA

“Podejmujemy tę wojnę, by chronić naszą wiarę, nasze wartości i nasze ludzkie zasady. A wojna nasza będzie bezlitosna, będziemy tropić tę szajkę przestępców i zostaną dopadnięci w ich własnych siedzibach. Krew męczennika Muatha al-Kasaesbeha nie została przelana na darmo, a odpowiedź Jordanii i jej armii na przestępczy i tchórzliwy czyn przeciwko naszemu synowi będzie twarda” – zaznaczył Abdullah II.

W poniedziałek nad ranem, w kilka godzin po upublicznieniu materiału wideo z zamordowaniem pilota, w Jordanii powieszono dwie osoby skazane na śmierć za działalność terrorystyczną. Byli to schwytana przy nieudanej próbie dokonania samobójczego zamachu bombowego Irakijka Sadżida al-Riszawi i wyższy funkcjonariusz Al-Kaidy Zijad Karboli. Państwo Islamskie domagało się początkowo uwolnienia Riszawi w zamian za darowanie życia japońskiemu dziennikarzowi Kenji Goto, ale w sobotę umieściło w internecie materiał wideo ukazujący ucięcie mu głowy.

24 grudnia Kasaesbeh katapultował się ze swego myśliwca F-16, który rozbił się w trakcie ataku na pozycje dżihadystów w sąsiadującej z Turcją syryjskiej prowincji Rakka. Był to pierwszy przypadek wzięcia do niewoli pilota uczestniczącego w prowadzonej na terenie Iraku i Syrii pod kierownictwem USA koalicyjnej kampanii lotniczej przeciwko Państwu Islamskiemu. (PAP)

fot.Jamal Nasrallah/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121786752 views

REKLAMA

REKLAMA

2121786772 views

REKLAMA

REKLAMA

2123583092 views

REKLAMA

2121786783 views

REKLAMA

2121786792 views

REKLAMA

2121786796 views