REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatJemen. Szef dyplomacji apeluje do państw Zatoki o interwencję wojskową

Jemen. Szef dyplomacji apeluje do państw Zatoki o interwencję wojskową

-

 

fot.Yahya Arhab/EPA
fot.Yahya Arhab/EPA

Jemeński minister spraw zagranicznych Rijadh Jasin zaapelował w poniedziałek do państw Zatoki Perskiej o interwencję wojskową w Jemenie w celu powstrzymania ofensywy bojowników ugrupowania Huti – przeciwników prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

REKLAMA

„Oznajmiliśmy Radzie Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), ONZ i społeczności międzynarodowej, że powinna powstać strefa zakazu lotów, a użycie samolotów wojskowych nie powinno być dozwolone na lotniskach kontrolowanych przez Huti” – powiedział minister Jasin dziennikowi „Asharq al-Awsat”.

„Zwiększają zajmowane tereny, okupują lotniska i miasta, atakują Aden z użyciem samolotów, zatrzymują kogo chcą, grożą, gromadzą siły” – powiedział o ugrupowaniu Huti jemeński minister w wywiadzie dla panarabskiej telewizji satelitarnej Al-Dżazira.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Saud ibn Fajsal zapowiedział w poniedziałek, że jeśli nie dojdzie do pokojowego rozwiązania konfliktu w Jemenie, kraje Zatoki Arabskiej podejmą konieczne kroki, aby chronić region przed „agresją” szyickiego ugrupowania Huti.

Książę Saud na wspólnej konferencji prasowej w Rijadzie z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem przypomniał też, że jego kraj sprzeciwia się „mieszaniu się” Iranu w wewnętrzne sprawy Jemenu.

Podkreślił konieczność przeprowadzenia jak najszybciej konferencji pojednania międzyjemeńskiego, organizowanej w Rijadzie przez króla Arabii Saudyjskiej na prośbę prezydenta Jemenu Hadiego.

Hammond powiedział, że Wielka Brytania i USA będą rozmawiać z Arabią Saudyjską o tym, w jaki sposób wzmocnić pozycję jemeńskiego prezydenta.

„Wspólnota międzynarodowa nie będzie stać z boku, podczas gdy siły Huti nadal podważają stabilność w Jemenie, dążą do podziału tego kraju i osłabiają jego legalnego prezydenta. Jednak nikt z nas nie chce akcji wojskowej” – podkreślił.

W Jemenie trwa walka o władzę między prezydentem Hadim a kontrolującym stolicę państwa Sanę szyickim ugrupowaniem Huti, które jest lojalne wobec byłego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Obecna dezorganizacja aparatu państwowego w liczącym 25 milionów mieszkańców Jemenie jest spuścizną po jego wieloletnich dyktatorskich rządach, czemu w 2011 roku kres położyła społeczna rewolta.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała w niedzielę oświadczenie, w którym wezwała strony konfliktu w Jemenie do podjęcia rozmów pokojowych. ONZ ostrzega, że Jemenowi grozi wojna domowa.

Jemen boryka się też z dżihadystami, którzy często atakują siły bezpieczeństwa oraz szyitów. W piątek w trzech samobójczych zamachach bombowych na dwa meczety w Sanie zginęły co najmniej 154 osoby, a kilkaset zostało rannych. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie w Jemenie, które zagroziło kolejnymi atakami na Huti.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2114886993 views

REKLAMA

2114887225 views

REKLAMA

REKLAMA

2116683615 views

REKLAMA

2114887365 views

REKLAMA

2114887464 views

REKLAMA

2114887572 views