REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatJeden zabity, trzech rannych w Kopenhadze, trwa pościg za sprawcami

Jeden zabity, trzech rannych w Kopenhadze, trwa pościg za sprawcami

-

Jeden cywil zginął, a trzech policjantów zostało rannych w sobotę w strzelaninie w Kopenhadze na zewnątrz kawiarni, gdzie odbywało się spotkanie zorganizowane przez szwedzkiego autora karykatur proroka Mahometa. Premier Danii mówi o „akcie terrorystycznym”.

Kule trafiły w okna kawiarni, w której fot. STR/EPA
Kule trafiły w okna kawiarni, w której odbywało się spotkanie zorganizowane przez szwedzkiego autora karykatur proroka Mahometa fot. STR/EPA

W spotkaniu, oprócz Larsa Vilksa brał udział ambasador Francji w Danii Francois Zimeray. Obu nic się nie stało – poinformowała duńska agencja prasowa Ritzau.

REKLAMA

Według policji ofiara śmiertelna zajścia to 40-letni mężczyzna.

Policja poinformowała, że trwa pościg za najpewniej dwoma sprawcami strzelaniny, którzy uciekli z miejsca zdarzenia ciemnym Volkswagenem Polo. Samochód znaleziono, ale był on pusty.

W pościgu uczestniczy również niemiecka policja, o co zwróciły się duńskie służby bezpieczeństwa. Rzecznik niemieckiej policji powiedział agencji dpa, że chodzi o zaostrzenie kontroli i działań pościgowych w rejonie granicy między Danią i Niemcami.

Mówiąc o strzelaninie premier Danii Helle Thorning-Schmidt użyła określenia „akt terrorystyczny”. Rzecznik duńskiej policji Jorgen Skov powiedział dziennikarzom, że wszczęto dochodzenie w sprawie „aktu terrorystycznego”, do jakiego doszło podczas spotkania publicznego.

O strzelaninie został poinformowany prezydent Francji Francois Hollande – podał Pałac Elizejski. Na miejsce, do Kopenhagi, tak szybko jak to możliwe uda się szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

W osobnym oświadczeniu szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius „z całą stanowczością potępił” ten – jak to ujął – „atak terrorystyczny”.

Spotkanie pt. „Sztuka, bluźnierstwo i wolność wypowiedzi” zostało zorganizowane przez plastyka i karykaturzystę Vilksa, któremu wielokrotnie grożono śmiercią za jego satyryczne rysunki z 2007 roku, przedstawiające psa z głową Mahometa.

Dla muzułmanów tworzenie wizerunków ludzi i innych istot żywych jest zabronione, a sportretowanie proroka Mahometa, zwłaszcza w obraźliwej formie, stanowi szczególne bluźnierstwo.

Jak pisze agencja Associated Press, ostrzelana została kawiarnia Krudttoenden na północy Kopenhagi, znana z odbywających się tam koncertów jazzowych.

„Słyszałem, jak ktoś zaczął krzyczeć i strzelać z broni automatycznej. Policja odpowiedziała ogniem. Ja schowałem się za barem, czułem się jak w jakimś filmie” – powiedział kanałowi 2 duńskiej telewizji jeden z prelegentów spotkania Niels Ivar Larsen. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100307049 views

REKLAMA

REKLAMA

2100307282 views

REKLAMA

REKLAMA

2102103674 views

REKLAMA

2100307425 views

REKLAMA

2100307526 views

REKLAMA

2100307636 views