REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIzrael. Szef MSZ dopuszcza możliwość zarządu ONZ w Strefie Gazy

Izrael. Szef MSZ dopuszcza możliwość zarządu ONZ w Strefie Gazy

-

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman dopuszcza możliwość przekazania palestyńskiej Strefy Gazy pod zarząd Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zniszczenia w Gazie fot.Mohammed Saber/EPA
Zniszczenia w Gazie fot.Mohammed Saber/EPA

„Każdy pyta, co miałoby nastąpić, gdy skończy się ofensywa? Istnieje kilka opcji. Międzynarodowa kontrola nad Strefą Gazy, sprawowana przez ONZ, powinna z pewnością zostać rozważona” – powiedział Lieberman na łamach poniedziałkowego wydania dziennika „Haarec”.

REKLAMA

Jako przykłady takiego rozwiązania szef izraelskiej dyplomacji wymienił historyczny brytyjski mandat nad Palestyną oraz byłe zarządy ONZ w Timorze Wschodnim i Kosowie. „Widzieliśmy, że działało to tam całkiem dobrze” – zaznaczył Lieberman.

Ewentualne wprowadzenie zarządu ONZ w Strefie Gazy wymagałoby zgody Izraela oraz umiarkowanych władz palestyńskich prezydenta Mahmuda Abbasa.

Lieberman opowiadał się w przeszłości za ponownym objęciem kontroli nad Strefą Gazy przez izraelską armię, która wycofała się z tego terytorium w 2005 roku.

Od 8 lipca w Strefie Gazy trwa operacja wojsk izraelskich, której celem jest zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas do przemytu m.in. broni. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2105068499 views

REKLAMA

2105068732 views

REKLAMA

2106865124 views

REKLAMA

2105068875 views

REKLAMA

2105068975 views

REKLAMA

2105069084 views