REKLAMA

2118684561 views

REKLAMA

2118684560 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIzrael. Centryści poprą Netanjahu, Likud ma większościową koalicję

Izrael. Centryści poprą Netanjahu, Likud ma większościową koalicję

-

Benjamin Netanjahu udziela wywiadu telewizji NBC fot.Amos Ben Gershom/Government Press Office/Handout/EPA
Benjamin Netanjahu udziela wywiadu telewizji NBC fot.Amos Ben Gershom/Government Press Office/Handout/EPA

Lider centrowej partii My Wszyscy (Kulanu) Mosze Kahlon zapowiedział w poniedziałek podczas powyborczych konsultacji prezydenckich, że wejdzie w koalicję z prawicowym z Likudem, dając w ten sposób Benjaminowi Netanjahu bezwzględną większość w nowym Knesecie.

REKLAMA

Kahlon podczas spotkania z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem, który od niedzieli prowadzi z parlamentarnymi frakcjami konsultacje ws. utworzenia nowego rządu, oświadczył, że szanując wolę wyborców, aby Netanjahu został po raz czwarty premierem, poprze nowy rząd i wejdzie w skład nowej koalicji.

“Uszanujemy wolę narodu, który zdecydował, że to Netanjahu powinien tworzyć rząd. Z tego powodu także my będziemy popierać Netanjahu” – powiedział Kahlon. Jak podkreślił, jego partia nigdy nie była ani prawicowa ani lewicowa, lecz to co ją wyróżnia na tle pozostałych ugrupowań to koncentracja na problemach zwykłych ludzi.

“Popieramy Netanjahu, gdyż on ma większe możliwości do stworzenia koalicji, która będzie lepsza dla nas wszystkich” – dodał Kahlon, którego partia w ubiegłotygodniowych wyborach do Knesetu uzyskała piąty wynik – 10 mandatów.

Zapowiedź o wejściu partii My Wszyscy (Kulanu) do nowej koalicji, którą obok Likudu tworzyć mają: religijna syjonistyczna partia Żydowski Dom (Ha-Bajit Ha-Jehudi), ortodoksyjne ugrupowanie Szas i Zjednoczony Judaizm Tory, oznacza, że Netanjahu uzyskał większość w nowym 120-osobowym Knesecie, która będzie wynosiła 61 mandatów.

W opozycji parlamentarnej znajdą się m.in. drugi w wyborach lewicowy Blok Syjonistyczny, składający się z Partii Pracy Isaaka Herzoga oraz Hatnua Cipi Liwni, sojusz partii arabskich, który w wyniku wyborów stał się trzecią siłą polityczną w Izraelu oraz centrowa partia Jest Przyszłość (Jesz Atid), która ogłosiła w poniedziałek, że nie zamierza przyłączyć się do koalicji z Netanjahu.

Oczekuje się, że w związku z zakończeniem w poniedziałek konsultacji prezydenckich, prezydent Izraela ogłosi w środę decyzję o powierzeniu Netanjahu misji utworzenia nowego rządu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118011738 views

REKLAMA

2118011875 views

REKLAMA

REKLAMA

2119808234 views

REKLAMA

2118011961 views

REKLAMA

2118012034 views

REKLAMA

2118012101 views