REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Irlandia Północna. Były dowódca IRA zamordowany w Belfaście

Irlandia Północna. Były dowódca IRA zamordowany w Belfaście

-

fot.Kevin Scott/EPA
fot.Kevin Scott/EPA

Były dowódca Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), 47-letni Gerard “Jock” Davison, został we wtorek zastrzelony z bliskiej odległości na ulicy koło swojego domu w Belfaście – poinformowała policja.

REKLAMA

Motywy zabójstwa nie są na razie znane. Davison był podejrzany o udział w jednym z zabójstw dokonanych przez członków IRA. Zarzucano mu, że w 2005 roku, kiedy był dowódcą IRA w Belfaście, zlecił zamordowanie Roberta McCartneya.

McCartney zginął od ciosów zadanych nożem, zamordowany po awanturze w pubie z członkami IRA, na oczach dziesiątków świadków, ale ostatecznie nikt nie został za to zabójstwo pociągnięty do odpowiedzialności. Wyrażano przypuszczenie, że IRA zastraszała świadków.

Rodzina McCartneya, oskarżająca Davisona i IRA o to zabójstwo, zwróciła się o pomoc także do Stanów Zjednoczonych i uzyskała wtedy poparcie Hillary Clinton oraz senatora Edwarda Kennedy’ego.

Davisona aresztowano jako podejrzanego o zlecenie zabójstwa 33-letniego McCartneya, ale ostatecznie nie postawiono mu zarzutów. Dwaj inni mężczyźni, w tym wuj Davisona, Terence Davison, zostali oskarżeni o zamordowanie McCartneya, ale w 2008 roku obu uniewinniono.

Gerard Davison konsekwentnie zaprzeczał, jakoby miał coś wspólnego z zamordowaniem McCartneya. Jedna z sióstr zabitego zarzuciła mu, że był płatnym informatorem policji, chronionym w zamian za donoszenie o działalności IRA. W 2007 roku Davison udzielił wywiadu, w którym zaprzeczył tym zarzutom.

IRA, reprezentująca katolicką mniejszość Irlandii Północnej, prowadziła przez trzy dziesięciolecia walkę z protestantami oraz wspieranymi przez brytyjską armię władzami Irlandii Płn. Dążyła do oderwania Ulsteru od Wielkiej Brytanii i przyłączenia do sąsiedniej Irlandii. Starcia i akty terroru zakończył dopiero układ pokojowy zawarty w 1998 roku. Od IRA oderwały się wtedy jednak grupy bojowników, którzy nie akceptowali zawieszenia broni z 1997 roku i układu pokojowego. Ostatecznie większość byłych bojowników IRA z głównej frakcji tej organizacji zrezygnowała z uciekania się do przemocy w 2005 roku i złożyła broń.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA