REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIran potwierdza zatrzymanie korespondenta "Washington Post" i jego żony

Iran potwierdza zatrzymanie korespondenta „Washington Post” i jego żony

-

Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości w Teheranie Golamhusajn Ismaili potwierdził w piątek, że w Iranie zatrzymano korespondenta amerykańskiego dziennika „Washington Post” i jego żonę, która również jest dziennikarką – podała oficjalna agencja prasowa IRNA.

Korespondent Washington Post w Iranie Jason Rezaian (z prawej) i jego żona Yeganeh Salehi fot.STRINGER/EPA
Korespondent Washington Post w Iranie Jason Rezaian (z prawej) i jego żona Yeganeh Salehi fot.STRINGER/EPA

„Jesteśmy na etapie dochodzenia” – oświadczył Ismaili i dodał, że dopiero po przesłuchaniach będzie w stanie podać dalsze informacje w tej sprawie. Nie powiedział, dlaczego zatrzymano dziennikarzy.

REKLAMA

Ismaili poinformował jedynie, że „siły bezpieczeństwa mają całkowity nadzór nad krajem i kontrolują działalność wrogów”. „Nie pozwolą one, by nasz kraj stał się obszarem działalności wrogów i ich agentów” – dodał.

W czwartek „Washington Post” podał, że ma wiarygodne informacje, z których wynika, iż we wtorek wieczorem zatrzymani zostali: korespondent tej gazety Jason Rezaian, jego żona Jegane Salehi, a także dwaj amerykańscy fotoreporterzy, którzy pracują jako wolni strzelcy.

38-letni Rezaian jest korespondentem „WP” w Teheranie od 2012 roku. Ma on amerykańskie i irańskie obywatelstwo; AFP podkreśla, że władze w Teheranie nie uznają podwójnego obywatelstwa. Żona Rezaiana jest Iranką, ale złożyła wniosek o możliwość stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pracuje dla dziennika „National” ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Departament Stanu USA poinformował, że słyszał doniesienia o zatrzymaniu „trzech amerykańskich obywateli” w Iranie. Nie był jednak w stanie podać szczegółów. Na razie nie ujawniono personaliów dwóch pozostałych zatrzymanych obywateli USA.

O natychmiastowe uwolnienie czwórki dziennikarzy zaapelował mający siedzibę w Nowym Jorku Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). W komunikacie organizacja przypomniała o poprzednich przypadkach zatrzymywania zagranicznych dziennikarzy w Iranie. W 2009 roku przez cztery miesiące w areszcie przebywał irańsko-kanadyjski korespondent tygodnika „Newsweek” Maziar Bahari. W tym samym roku kilka miesięcy za kratkami spędziła też pracująca jako wolny strzelec Amerykanka Roxana Saberi.

Stany Zjednoczone i Iran zerwały stosunki dyplomatyczne po rewolucji islamskiej z 1979 roku, która obaliła proamerykańskiego szacha Mohammada Rezę Pahlawiego. Relacje między krajami, które mają rozbieżne interesy na Bliskim Wschodzie, wciąż są napięte. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109560901 views

REKLAMA

REKLAMA

2109561133 views

REKLAMA

REKLAMA

2111357524 views

REKLAMA

2109561274 views

REKLAMA

2109561373 views

REKLAMA

2109561481 views