REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIrak. Szczątki 470 osób ekshumowano ze zbiorowych grobów w Tikricie

Irak. Szczątki 470 osób ekshumowano ze zbiorowych grobów w Tikricie

-

Flagi na masowym grobie w Tikricie fot.STR/EPA
Flagi na masowym grobie w Tikricie fot.STR/EPA

Szczątki 470 osób ekshumowano ze zbiorowych grobów odkrytych w Tikricie w środkowym Iraku, gdzie organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie (IS) dokonała w 2014 r. masakry irackich żołnierzy – poinformowało w czwartek irackie ministerstwo zdrowia.

„Ekshumowaliśmy zwłoki 470 męczenników z Camp Speicher”, dawnej amerykańskiej bazy w prowincji Salah ad-Din – powiedział na konferencji prasowej w Bagdadzie przedstawiciel resortu Adila Hammud.

REKLAMA

„Zwłoki ekshumowano z czterech miejsc, przy czym w jednym zbiorowym grobie znaleziono 400 ciał” – sprecyzował na tej samej konferencji lekarz z głównej kostnicy w Bagdadzie.

Irackie władze zaczęły ekshumacje ze zbiorowych mogił w Tikricie i jego okolicach, jak tylko odbiły miasto z rąk bojowników radykalnego sunnickiego Państwa Islamskiego 31 marca. W operacji odbijania miasta brały udział głównie szyickie milicje.

W czerwcu ub.r. dziennik „New York Times” informował, że IS, wówczas nazywające się jeszcze Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), podało, że w Tikricie dokonało masakry 1 700 pojmanych żołnierzy irackiej armii i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

ISIL zamieścił na swoim koncie na Twitterze oraz na stronach dżihadystycznych zdjęcia przedstawiające egzekucje. Widać na nich, jak bojownicy z czarnymi maskami na twarzach strzelają do młodych mężczyzn, stłoczonych w grupach i z rękoma związanymi na plecach. Zdjęcia opatrzono prowokacyjnymi podpisami w rodzaju „Brudni szyici zabijani setkami”, „Likwidacja szyitów, którzy uciekli ze swoich baz wojskowych” czy „Tak kończą szyici (ówczesnego premiera Nuriego) al-Malikiego”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093131087 views

REKLAMA

2093131372 views

REKLAMA

2094927829 views

REKLAMA

2093131630 views

REKLAMA

2093131768 views

REKLAMA

2093131910 views