REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIrak. Państwo Islamskie przyznało się do ataku na targu w Bagdadzie

Irak. Państwo Islamskie przyznało się do ataku na targu w Bagdadzie

-

Po wybuchu bomby na targowisku w Bagdadzie fot.Ahmed Ali/EPA
Po wybuchu bomby na targowisku w Bagdadzie fot.Ahmed Ali/EPA

Państwo Islamskie (IS) przyznało się w czwartek do odpowiedzialności za atak bombowy na zatłoczonym targowisku w szyickiej dzielnicy Bagdadu, Mieście Sadra, w którym zginęło co najmniej 70 osób, a ponad 200 zostało rannych.

REKLAMA

W internetowym oświadczeniu sunnicka organizacja podała, że jej celem było wojsko i członkowie szyickich milicji.

“Ciężarówka chłodnia wypełniona materiałami wybuchowymi eksplodowała na targu Dżamila ok. godz. 6 (godz. 5 czasu polskiego)” – powiedział policjant Muhsin al-Sadi.

Dżamila, w północno-wschodniej części miasta, to jeden z największych targów w Bagdadzie. “W czwartek jest on wyjątkowo zatłoczony, gdyż ludzie przyjeżdżają z innych prowincji, by zrobić zapasy jedzenia na weekend” – powiedział anonimowy policjant, cytowany przez AP.

Był to jeden z najpoważniejszych zamachów w stolicy, od kiedy rok temu premierem został Hajder al-Abadi. Objął on funkcję po porażce rządowej armii w Mosulu, na północy, gdzie kontrolę przejęli dżihadyści. W konsekwencji uzależniło to rząd w Bagdadzie od szyickich milicji w kwestii ochrony stolicy i odbijania zajętych terenów.

Siły bezpieczeństwa i milicje obecnie koncentrują się na usuwaniu dżihadystów z prowincji Anbar, na zachodzie kraju.

Sunnicka grupa terrorystyczna kontroluje ok. jednej trzeciej Iraku. IS postrzega szyitów, a także inne mniejszości religijne, jako niewiernych. Dżihadyści, którzy zajęli w ub.r. duże tereny na północy i zachodzie kraju, regularnie wysyłają zamachowców samobójców do stolicy i atakują dzielnice zamieszkane głównie przez szyitów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118941423 views

REKLAMA

2118941521 views

REKLAMA

REKLAMA

2120737877 views

REKLAMA

2118941595 views

REKLAMA

2118941656 views

REKLAMA

2118941709 views