REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIrak: 30 ofiar zamachów w Bagdadzie i przed konsulatem USA w Irbilu

Irak: 30 ofiar zamachów w Bagdadzie i przed konsulatem USA w Irbilu

-

fot.Ahmed Jalil/EPA
fot.Ahmed Jalil/EPA

Co najmniej 27 osób zginęło w piątek w Bagdadzie w dwóch zamachach bombowych; trzy osoby poniosły śmierć w wyniku eksplozji samochodu pułapki w pobliżu konsulatu amerykańskiego w Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu.

REKLAMA

Do pierwszego wybuchu samochodu pułapki doszło na bazarze w południowo-zachodniej dzielnicy Hal al-Amel w stolicy Iraku, a do drugiego we wschodniej dzielnicy Al-Habibija.

Departament Stanu USA potwierdził w piątek, że samochód z bombą eksplodował przed konsulatem w Ainkawie, na chrześcijańskim przedmieściu Ibrilu, stolicy autonomii kurdyjskiej, lecz nikt z amerykańskiego personelu nie ucierpiał.

Według strony kurdyjskiej w wybuchu zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych.

Amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE podał, że do zamachu w Irbilu przyznało się ugrupowanie Państwo Islamskie (IS). Miało ono napisać na Twitterze, że jego “bojownicy z Kirkuku zdetonowali bombę w samochodzie pod budynkiem konsulatu USA, co doprowadziło do zabicia i zranienia wielu osób”.

Państwo Islamskie kontroluje prawie jedną trzecią terytorium Iraku i sąsiedniej Syrii, gdzie w zeszłym roku proklamowało kalifat. 8 sierpnia ubiegłego roku siły powietrzne międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA rozpoczęły naloty na pozycje IS i zrzuty pomocy humanitarnej w Iraku, częściowo w odpowiedzi na sytuację jazydów, których IS traktuje jako odstępców od wiary zasługujących na śmierć i masowo prześladuje. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119002162 views

REKLAMA

2119002260 views

REKLAMA

REKLAMA

2120798615 views

REKLAMA

2119002333 views

REKLAMA

2119002393 views

REKLAMA

2119002444 views