REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Indie. Zmarł amant kina Bollywood Rishi Kapoor

Indie. Zmarł amant kina Bollywood Rishi Kapoor

-

Indie pożegnały się w czwartek z Rishim Kapoorem, jedną z największych gwiazd indyjskiego filmu lat 70. Aktor wywodził się z kilkupokoleniowej dynastii aktorów, reżyserów i producentów kina Bollywood.

Rishi Kapoor zmarł w Bombaju, w wieku 67 lat po dwuletniej walce z białaczką. Wiadomość o śmierci aktora stała się najważniejszym wydarzeniem w Indiach, spychając epidemię koronawirusa na dalszy plan.

REKLAMA

2147483647 clicks

„Jest wiele ograniczeń związanych z poruszaniem się i publicznymi zgromadzeniami. Chcielibyśmy prosić fanów i sympatyków, przyjaciół rodziny o przestrzeganie obowiązującego prawa” – napisała rodzina w oświadczeniu nawiązując do 40-dniowej ogólnokrajowej kwarantanny w czasie epidemii koronawirusa w Indiach.

„Gdyby nie kwarantanna, tysiące ludzi wyszłoby na ulice, żeby pożegnać Rishi Kapoora” – powiedział PAP Ashish Sharma, 64-letni mieszkaniec południowego Delhi. „Pamiętam jego pierwszy wielki hit +Bobby+. Wszyscy się w nim od razu zakochaliśmy” – dodał.

Rishi Kapoor debiutował w głównej roli w wieku 21 lat, a Indie oszalały na punkcie piosenki śpiewanej w filmie przez aktora. „+Bobby+ był jednym z tych filmów, które stały się ikonami już podczas pierwszych seansów w kinach. Wydawało się, że nie było w historii kina młodzieńczego romansu przed tym filmem” – napisał dziennik „The Indian Express” w obszernym nekrologu aktora. Kapoor szybko stał się „złotym chłopcem” lat 70. i dla Indusów na długo uosobieniem amanta.

Film „Bobby” uratował rodzinę Kapoorów od plajty. Raj Kapoor, ojciec Rishiego i zarazem słynny producent i reżyser, trzy lata wcześniej utopił fortunę w filmie „Mera Naam Joker”. Rishi debiutował tylko dlatego, że jego ojca nie było stać na zatrudnienie lepszego aktora. „Bobby” stał się filmem dziesięciolecia i zapisał się w historii kina bollywoodzkiego.

Rishi był już trzecim pokoleniem aktorskim rodziny Kapoorów. W filmach grał jego dziadek Prithviraj, ojciec Raj, bracia Randhir i Rajeev. Kolejne pokolenia aktorskiej rodziny wciąż występują w Bollywoodzie, produkują i reżyserują filmy. Ostatni film Rishiego Kapoora, który pod koniec życia grał drugoplanowe role ojców, pojawił się w kinach w 2019 r.

„Dzień wcześniej odszedł Irrfan Khan, również chorujący na raka” – zauważył Ashish Sharma. 53-letni aktor grał nie tylko w Indiach, ale również w USA, m.in. w „Życiu Pi”. „Trudno w to uwierzyć. W ciągu dwóch dni straciliśmy kawał kina indyjskiego i wspaniałych artystów” – podkreślił Sharma.

Paweł Skawiński (PAP)

REKLAMA

2131465992 views

REKLAMA

REKLAMA

2131466007 views

REKLAMA

REKLAMA

2133262327 views

REKLAMA

2131466017 views

REKLAMA

2131466020 views

REKLAMA

2131466024 views