REKLAMA

2131661901 views

REKLAMA

2131661899 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIndie. Minister: amerykańska inwigilacja "całkowicie nie do przyjęcia"

Indie. Minister: amerykańska inwigilacja “całkowicie nie do przyjęcia”

-

Indie podniosły kwestię amerykańskiej inwigilacji w tym południowo-azjatyckim kraju na spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym – powiedziała w czwartek szefowa indyjskiej dyplomacji Sushma Swaraj.

Sushma Swaraj (na pierwszym planie) fot.Harish Tyagi/EPA
Sushma Swaraj (na pierwszym planie) fot.Harish Tyagi/EPA

REKLAMA

“Tak, podniosłam tę kwestię (amerykańskiej inwigilacji) z sekretarzem Johnem Kerrym (..) Przekazałam mu również, że takie działanie ze strony amerykańskich władz jest dla nas całkowicie nie do przyjęcia – oświadczyła Swaraj na konferencji prasowej. – Powiedziałam mu, że naród Indii jest bardzo tym zagniewany. Dwa zaprzyjaźnione kraje nie mogą inwigilować się nawzajem”.

Kerry odparł na to, że Stany Zjednoczone “w pełni respektują i rozumieją uczucia wyrażone przez minister”, ale on “publicznie nie rozmawia o sprawach wywiadowczych”.

Swaraj zaznaczyła również, że “nie ma dwuznaczności w strategicznym partnerstwie z USA”.

Kerry dodał, że prezydent USA Barack “Obama zarządził bezprecedensowy przegląd wywiadu”.

Według tajnego dokumentu ujawnionego w tym miesiącu przez amerykański dziennik “Washington Post”, rządząca Indyjska Paria Ludowa (BJP) była jedną z sześciu zagranicznych partii politycznych szpiegowanych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w 2010 roku.

Z kolei w zaprezentowanym w poniedziałek raporcie Human Rights Watch i Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU) organizacje te uznały, że stosowana przez władze USA inwigilacja, a z drugiej strony utajnianie, zagrażają wszystkim prawom istotnym dla zdrowego funkcjonowania demokracji. Raport oparto na wywiadach z kilkudziesięcioma prawnikami i starszymi rangą amerykańskimi urzędnikami i dziennikarzami, zajmującymi się tematyką wywiadu oraz narodowego bezpieczeństwa, m.in. dla dzienników “New York Times” i “Washington Post”, agencji Associated Press oraz radia publicznego NPR. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126717615 views

REKLAMA

REKLAMA

2126717632 views

REKLAMA

REKLAMA

2128513952 views

REKLAMA

2126717642 views

REKLAMA

2126717646 views

REKLAMA

2126717650 views