REKLAMA

2131366079 views

REKLAMA

2131366078 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównakoronawirusIndie. Już prawie 200 tys. ofiar śmiertelnych pandemii, wojsko deklaruje pomoc. Bogaci...

Indie. Już prawie 200 tys. ofiar śmiertelnych pandemii, wojsko deklaruje pomoc. Bogaci Hindusi uciekają z kraju (ZDJĘCIA)

-

Indie od początku pandemii zarejestrowały już prawie 200 tys. przypadków śmiertelnych w związku z Covid-19. Pomoc w walce z koronawirusem zadeklarowała armia – będzie uzupełniała zapasy tlenu, a emerytowani lekarze wojskowi wesprą służbę medyczną.

Jak przekazał Reuters, ostatniej doby w Indiach zarejestrowano 2771 przypadków śmiertelnych w związku z Covid-19 oraz 323 144 nowych zakażeń koronawirusem.

REKLAMA

Bilans nowych infekcji jest niższy od rekordu pobitego w poniedziałek (352 991), ale to szósty dzień z rzędu, gdy liczba zakażeń wyniosła ponad 300 tys. Ponadto “należy być świadomym, że ten duży spadek liczby nowych zakażeń w ciągu doby wynika z dużego spadku w liczbie wykonanych testów” – powiedział ekonomista ds. zdrowia w Indian Institute of Management w stanie Kerala, Rijo M John.

Chora na COVID-19 pod opieką rodziny, czeka przed szpitalem w New Delhi fot. IDREES MOHAMMED/EPA-EFE/Shutterstock
Centrum opieki i leczenia pacjentó z COVID-91 przy szpitalu w New Delhi fot. IDREES MOHAMMED/EPA-EFE/Shutterstock

Rząd indyjski poprosił armię o pomoc w walce z narastającym kryzysem. Szef sztabu obrony Bipin Rawat powiedział w poniedziałek, że wojsko dostarczy tlen ze swoich rezerw do punktów zdrowotnych oraz że emerytowani medycy wojskowi wspomogą służbę medyczną.

Wsparcie dla Indii zapowiedziały również inne kraje, w tym Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, a ponadto Unia Europejska. We wtorek na subkontynent indyjski mają dotrzeć środki medyczne z Wielkiej Brytanii, w tym 100 respiratorów oraz 95 koncentratorów tlenu, które – jak podała brytyjska ambasada – mają zapewnić tlen przy 250 łóżkach na rok.

Premier kraju Narendra Modi apelował do obywateli, by szczepili się przeciw Covid-19 i zachowywali szczególne bezpieczeństwo w związku z “lawiną zakażeń”. W miastach szczególnie poszkodowanych przez pandemię ciała poddawane są kremacji w prowizorycznych obiektach w parkach i na parkingach, zaś chorzy w krytycznym stanie czekają na przyjęcie przed szpitalami.

Bogaci Hindusi wynajmują prywatne odrzutowce i masowo rezerwują ostatnie loty, by opuścić kraj, podczas gdy kolejne państwa zamykają granice dla podróżnych z Indii – informują media.

“To nie tylko ultrabogaci. Kogokolwiek stać na wynajęcie prywatnego odrzutowca, bierze prywatny odrzutowiec” – powiedział agencji Bloomberg Rajan Mehra, szef firmy wynajmującej samoloty Club One Air. Z kolei rzecznik firmy czarterowej Air Charter Service India stwierdził w rozmowie z AFP, że zainteresowanie lotami jest “absolutnie szalone”, podczas gdy kryzys wywołany przez nową falę Covid-19 robi się coraz bardziej dramatyczny.

Media informują o eksodusie zamożniejszych mieszkańców Indii od kilku dni, jednak liczba dostępnych dla nich opcji szybko się zmniejsza. W niedzielę loty z Indii wstrzymały Zjednoczone Emiraty Arabskie, najpopularniejszy cel podróży, gdzie w niektórych emiratach przybysze z Indii stanowią trzecią część ludności.

Tuż przed wejściem w życie ograniczeń, ceny lotów pasażerskich na trasach z Delhi i Mumbaju do Dubaju wzrosły nawet dziesięciokrotnie, zaś bogatsi Hindusi rzucili się do wynajmowania prywatnych samolotów, w cenie powyżej 20 tys. dolarów za kurs w jedną stronę.

Według londyńskiego “The Times”, podobna sytuacja była przed zamknięciem brytyjskich granic. Od tego czasu decyzję o wstrzymaniu lotów podjęły także m.in. Kuwejt, Holandia, Czechy, Kanada, Hongkong i Australia. Od wtorku ograniczone zostaną także loty na Malediwy, dokąd w ostatnich dniach wyjechało kilka prominentnych gwiazd Bollywood.

Według Bloomberga, decyzja Malediwów pociągnęła za sobą kolejną falę lotów “last minute”. Jak notuje agencja, sytuacja przypomina tę z zeszłego roku, kiedy wobec zamykających się granic indyjskie władze ostatecznie zakazały lotów w ramach medycznej ewakuacji, obawiając się masowego wykorzystywania tej opcji przez bogatych Hindusów.

Indie od początku pandemii odnotowały 17,64 mln przypadków zakażeń koronawirusem oraz 197 894 zgonów w związku z Covid-19, chociaż eksperci twierdzą, że te statystyki mogą być znacznie zaniżone. Kraj jest w trakcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, które w poniedziałek ogłosiły, że zamierzają przekazać do 60 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca innym krajom.

(PAP)

REKLAMA

2126608037 views

REKLAMA

REKLAMA

2126608054 views

REKLAMA

REKLAMA

2128404374 views

REKLAMA

2126608064 views

REKLAMA

2126608068 views

REKLAMA

2126608072 views