0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatHuragan Irma nadal pustoszy Karaiby

Huragan Irma nadal pustoszy Karaiby

-

W Miami całkowity zakaz kąpieli. Na Florydę Irma ma dotrzeć w niedzielę fot.ERIK S. LESSER/EPA

Huragan Irma o bezprecedensowej sile – towarzyszą mu wichry o prędkości do 300 km na godzinę – który siał spustoszenie na wyspach karaibskich, uderzy w ciągu najbliższych godzin w Kubę i prawdopodobnie zaatakuje Florydę, gdzie zarządzono ewakuację miliona ludzi.

REKLAMA

W oczekiwaniu nadejścia od wschodu huraganu Irma Kuba rozszerzyła na 3/4 terytorium stan alarmowy. Sztab Generalny Obrony Cywilnej ogłosił, że zagrożone są centralne prowincje wyspy – Villa Clara (dawna Santa Clara), Sancti Spiritus i Cienfuegos oraz na zachodzie – Matanzas granicząca z prowincją Hawana.

Nieco wcześniej stan alarmowy ogłoszono we wschodniej części wyspy – od Ciego de Avila po Guantanamo.

Stan alertu wprowadzony został w większości pozostałych prowincji Kuby, w tym w prowincji Hawana oraz w obejmującej cały zachodni skraj wyspy prowincji Pinar del Rio.

Irma, która lekko osłabła w ostatnich godzinach i atakuje z siłą 4 stopni (wichry dochodzą do 250 km na godzinę), spowodowała powodzie na wschodnim wybrzeżu wyspy, zwłaszcza w rejonie miasta Baracoa, wyrządzając wiele zniszczeń na terenach, które przed niespełna rokiem zdewastował huragan Matthew.

Huragan Irma, którego czoło znajdowało się w piątek w południe 180 km od wybrzeża prowincji Holguin na wschodnim krańcu Kuby, zbliża się do wyspy z prędkością 26 km na godzinę.

Kubański Instytut Meteorologiczny zapowiedział, że fale u wschodniego wybrzeża Kuby osiągną w najbliższych godzinach wysokość 8 metrów.

Dotąd ewakuacją z powodu zbliżającego się huraganu objęto na Kubie 700 000 mieszkańców wschodniego wybrzeża i przyległych prowincji oraz 36 000 zagranicznych turystów.

To jest huragan “o bezprecedensowej sile” na Atlantyku, który wyrządził niedające się z niczym porównać szkody na wielu wyspach archipelagu Antyli, podczas gdy liczba ofiar w ludziach nie jest jeszcze dokładnie znana – podsumowywała w piątek wieczorem agencja AFP dotychczasowe następstwa tej klęski żywiołowej.

Według agencji, były one już większe niż te, które w 2013 roku spowodował na Filipinach “supertajfun” Haiyan.

Irma, której siła zmalała o jeden stopień w porównaniu z czwartkiem i wynosi obecnie 4 stopnie, spowodowała – według wstępnych danych – śmierć co najmniej 18 osób (m.in. dziesięć zginęło na wyspach Saint-Martin i Saint-Barthelemy, cztery – na Wyspach Dziewiczych, dwie w Portoryko).

Wskutek uderzenia cyklonu ucierpiało dotąd około 1,2 miliona osób, ale liczba ta może dojść do 26 milionów – ocenia w piątkowym komunikacie Czerwony Krzyż.

Straty materialne spowodowane przez rozszalały żywioł mogą wynieść w USA, na Antylach i na Karaibach 120 miliardów dolarów; to kwota bezprecedensowa w tego rodzaju przypadkach – ocenia renomowana amerykańska agencja Enki Research.

Irma “całkowicie zdewastowała” kraj – oświadczył premier wysp Antigua i Barbuda, Gaston Browne. “Przeżywamy oto konsekwencje zmian klimatycznych” – dodał.

Kilka godzin później huragan przeszedł nad francuską wyspą Saint-Barthelemy i nad francusko-holenderską wyspą Saint-Martin. We francuskiej części Saint-Martin zginęło 9 osób, w części holenderskiej – jedna. Straty materialne są ogromne, a ponadto dochodziło do grabieży domów opuszczonych przez mieszkańców przed atakiem huraganu.

Według oceny miejscowych władz, zniszczeniu uległo 95 proc. zabudowań na wyspie Saint-Martin.

Szkody wyrządzone przez huragan na francuskich Antylach ubezpieczyciele oceniają na 200 milionów euro.

Na brytyjskich Wyspach Dziewiczych ich gubernator ogłosił stan nadzwyczajny.

Na terytorium Portoryko, nad którym wichry wiały z prędkością 295 kilometrów na godzinę, zginęły dwie osoby. Trzy miliony mieszkańców pozostają bez prądu. Trzeba było ewakuować 20 000 mieszkańców, zniszczonych lub uszkodzonych jest 2 135 domów.

Gubernator Florydy Rick Scott wezwał mieszkańców stanu, aby w związku ze zbliżaniem się huraganu Irma byli w ciągu najbliższych godzin gotowi do ewakuacji.(PAP)

REKLAMA

2121772943 views

REKLAMA

REKLAMA

2121772963 views

REKLAMA

REKLAMA

2123569283 views

REKLAMA

2121772974 views

REKLAMA

2121772983 views

REKLAMA

2121772987 views