REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Huragan Iota zagraża Ameryce Środkowej

Huragan Iota zagraża Ameryce Środkowej

-

Do wybrzeży Ameryki Środkowej zbliża się huragan Iota – poinformowało w niedzielę amerykańskie Narodowe Cetrum Monitorowania Huraganów (NHC). 

“Samolot rozpoznawczy stwierdził, że burza Iota wzmocniła się, stając się 13. huraganem w obecnym sezonie na Atlantyku” – napisano w komunikacie NHC na Twitterze. Silne wiatry, wiejące z prędkością ok. 120 km/godz., obecnie są ok. 700 km na południowy-wschód od przylądka Gracias a Dios, na granicy Nikaragui i Hondurasu.

Centrum przewiduje, że pod koniec niedzieli Iota może uderzyć w kolumbijską wyspę Providence i szybko może przybrać na sile. “Ulewne deszcze do czwartku mogą spowodować zagrażające życiu gwałtowne powodzie w niektórych częściach północnej Kolumbii i w Ameryce Środkowej” – ostrzegło NHC.

“Niedawne skutki huraganu Eta na tych obszarach mogą zaostrzyć powodzie i lawiny błotne w Hondurasie i Nikaragui, co może mieć znaczące konsekwencje” – stwierdziło w piątek Centrum, a po tych informacjach władze Hondurasu, Gwatemali i Nikaragui zarządziły ewakuację ludności z zagrożonych terenów.

Kilka dni temu nad Ameryką Środkową przeszedł huragan Eta, mający kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Żywioł zabił ok. 180 osób i spowodował wiele zniszczeń w Nikaragui, Hondurasie i Meksyku. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks