REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatHRW: Syryjscy rebelianci przyjmują do swoich szeregów 15-latków

HRW: Syryjscy rebelianci przyjmują do swoich szeregów 15-latków

-

Syryjscy rebelianci rekrutują do swoich szeregów nawet 15-latków, którzy następnie walczą jako strzelcy wyborowi i zamachowcy samobójcy – poinformowała w poniedziałek organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

fot.Jamal Nasrallah/EPA
fot.Jamal Nasrallah/EPA

REKLAMA

Według HRW dzieci są wykorzystywane do walki przez rebelianckie ugrupowania z całego spektrum ideologicznego, m.in. przez wspieraną przez Zachód Wolną Armię Syryjską, koalicję sunnickich ugrupowań zbrojnych Front Islamski, Front al-Nusra, będący odgałęzieniem Al-Kaidy, a także niezależne od niej Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).

Także siły wojskowe i policyjne działające na terenach kontrolowanych przez Kurdów wykorzystują dzieci.

“Syryjskie ugrupowania zbrojne nie powinny żerować na wrażliwości dzieci, które widziały, jak zabijano ich bliskich, były w ostrzeliwanych szkołach i zniszczonych osiedlach, i wcielać je do swoich formacji – powiedziała Priyanka Motaparthy, szefowa oddziału HRW odpowiedzialnego za prawa dzieci i autorka 31-stronicowego raportu. – Rzucanie dzieci na linię frontu tylko pogarsza grozę syryjskiego konfliktu zbrojnego”.

Według HRW ekstremiści z Frontu al-Nusra i ISIL prowadzą programy edukacyjne dla dzieci obejmujące szkolenie wojskowe. Byli nastoletni bojownicy powiedzieli HRW, w jaki sposób dowódcy zachęcają młodzież do zgłaszania się na ochotnika do misji samobójczych.

HRW, która mówi, że nie jest znana liczba dzieci walczących w konflikcie, oparła raport na wywiadach z 25 dziećmi i byłymi dziećmi żołnierzami w Syrii. Raport nie obejmuje udziału dzieci w prorządowych milicjach, które również oskarżane są o wykorzystywanie dzieci.

Według raportu nastolatki zaciągają się do zbrojnych ugrupowań z różnych powodów. Niektóre idą w ślady swoich krewnych lub przyjaciół, a te, które znalazły się w strefach konfliktu nie mają żadnego wyboru.

Rebelia zbrojna przeciwko reżimowi Baszara el-Asada trwa w Syrii od marca 2011 roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116501613 views

REKLAMA

REKLAMA

2116501815 views

REKLAMA

REKLAMA

2118298190 views

REKLAMA

2116501930 views

REKLAMA

2116502017 views

REKLAMA

2116502110 views