REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatHolandia. Jaja z fipronilem – straty hodowców drobiu szacowane na 150 mln...

Holandia. Jaja z fipronilem – straty hodowców drobiu szacowane na 150 mln euro

-

fot.jackmac34/pixabay.com

Na 150 mln euro szacowane są straty poniesione przez holenderskich hodowców drobiu na skutek skażenia jaj środkiem owadobójczym fipronil – poinformował w poniedziałek rzecznik branżowego zrzeszenia, Mark de Jong. Zaznaczył, że ostateczny bilans może wzrosnąć. Skażone jaja trafiły też do Polski.

Co do supermarketów, to straty szacowane są na kilkadziesiąt milionów euro – przekazał Rene Roorda, szef holenderskiego stowarzyszenia sprzedawców detalicznych CBL.

REKLAMA

„Musieliśmy wycofać jaja z półek czterech tysięcy supermarketów. Trzeba było zniszczyć miliony jaj” – powiedział Roorda holenderskiej agencji ANP. „Robimy wszystko, co możemy, by odzyskać zaufanie konsumentów” – zapewnił.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że skażone fipronilem jaja wykryto w 15 krajach UE i dwóch spoza niej; trafiły one też do Polski.

Skandal rozpoczął się w Holandii i Belgii, gdzie wyszło na jaw, że holenderska firma specjalizująca się w dezynsekcji kurzych ferm używała fipronilu, choć jest to środek zakazany w hodowli zwierząt w celu produkcji żywności. Z tego powodu dziesiątki ferm wciąż są zamknięte.

We wtorek przed sędzią w Zwolle w północno-wschodniej Holandii stanie dwóch przedstawicieli kierownictwa tej firmy, których zatrzymano w czwartek po serii rewizji w Belgii i Holandii. Według mediów, chodzi o wymieniane już wcześniej w kontekście skandalu przedsiębiorstwo Chickfriend, do którego hodowcy zwrócili się w sprawie walki z roztoczem znanym jako ptaszyniec kurzy.

Sąd za zamkniętymi drzwiami ma zadecydować, czy obaj mężczyźni pozostaną w areszcie.

Fipronil służy do zwalczania wszy, kleszczy i roztoczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję „umiarkowanie toksyczną” w przypadku spożycia znacznych ilości. Może powodować uszkodzenia nerek, wątroby i tarczycy. Może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. (PAP)

REKLAMA

2102961816 views

REKLAMA

2102962049 views

REKLAMA

2104758440 views

REKLAMA

2102962191 views

REKLAMA

2102962291 views

REKLAMA

2102962400 views