REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatHolandia. Jaja z fipronilem – straty hodowców drobiu szacowane na 150 mln...

Holandia. Jaja z fipronilem – straty hodowców drobiu szacowane na 150 mln euro

-

fot.jackmac34/pixabay.com

Na 150 mln euro szacowane są straty poniesione przez holenderskich hodowców drobiu na skutek skażenia jaj środkiem owadobójczym fipronil – poinformował w poniedziałek rzecznik branżowego zrzeszenia, Mark de Jong. Zaznaczył, że ostateczny bilans może wzrosnąć. Skażone jaja trafiły też do Polski.

REKLAMA

Co do supermarketów, to straty szacowane są na kilkadziesiąt milionów euro – przekazał Rene Roorda, szef holenderskiego stowarzyszenia sprzedawców detalicznych CBL.

“Musieliśmy wycofać jaja z półek czterech tysięcy supermarketów. Trzeba było zniszczyć miliony jaj” – powiedział Roorda holenderskiej agencji ANP. “Robimy wszystko, co możemy, by odzyskać zaufanie konsumentów” – zapewnił.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że skażone fipronilem jaja wykryto w 15 krajach UE i dwóch spoza niej; trafiły one też do Polski.

Skandal rozpoczął się w Holandii i Belgii, gdzie wyszło na jaw, że holenderska firma specjalizująca się w dezynsekcji kurzych ferm używała fipronilu, choć jest to środek zakazany w hodowli zwierząt w celu produkcji żywności. Z tego powodu dziesiątki ferm wciąż są zamknięte.

We wtorek przed sędzią w Zwolle w północno-wschodniej Holandii stanie dwóch przedstawicieli kierownictwa tej firmy, których zatrzymano w czwartek po serii rewizji w Belgii i Holandii. Według mediów, chodzi o wymieniane już wcześniej w kontekście skandalu przedsiębiorstwo Chickfriend, do którego hodowcy zwrócili się w sprawie walki z roztoczem znanym jako ptaszyniec kurzy.

Sąd za zamkniętymi drzwiami ma zadecydować, czy obaj mężczyźni pozostaną w areszcie.

Fipronil służy do zwalczania wszy, kleszczy i roztoczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję “umiarkowanie toksyczną” w przypadku spożycia znacznych ilości. Może powodować uszkodzenia nerek, wątroby i tarczycy. Może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. (PAP)

REKLAMA

2123269298 views

REKLAMA

REKLAMA

2123269315 views

REKLAMA

2125065635 views

REKLAMA

2123269325 views

REKLAMA

2123269331 views

REKLAMA

2123269335 views