REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatGrecja. Cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej

Grecja. Cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej

-

Premier Grecji Aleksis Cipras fot. Simela Pantzarti/EPA
Premier Grecji Aleksis Cipras fot. Simela Pantzarti/EPA

Premier Grecji Aleksis Cipras wyraził w środę nadzieję, że zawarte mimo trudności porozumienie na szczeblu technicznym z międzynarodowymi kredytodawcami zakończy okres niepewności gospodarczej w kraju.

„Pomimo przeszkód, które niektórzy próbują stawiać na naszej drodze jestem optymistą, że będziemy mieli porozumienie, które położy ostatecznie kres niepewności gospodarczej” – powiedział Cipras podczas wizyty w ministerstwie infrastruktury w Atenach.

REKLAMA

Szef greckiego rządu nie sprecyzował kto próbował utrudnić porozumienie. Jak dodał, jego rząd będzie walczył z oszustwami podatkowymi i korupcją, które – jak podkreślił – są częściowo odpowiedzialne za kryzys, w którym znalazła się Grecja.

Wynegocjowane we wtorek techniczne porozumienie między instytucjami a władzami Grecji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla tego kraju zakłada wsparcie dla greckiej gospodarki o wartości 85 mld euro.

W zamian – jak pisze agencja Reuters, która dotarła do 29-stronnicowego memorandum – Ateny zobowiązały się do przeprowadzenia natychmiastowych reform i prywatyzacji. W Grecji ma ruszyć prywatyzacja portów, lotnisk oraz państwowego operatora sieci energetycznej ADMIE, co ma przynieść do greckiego budżetu wpływy w wysokości 6,4 mld euro w latach 2015-2017.

Rząd Ciprasa zobowiązał się do przedstawienia do końca października wiążących terminów ofert na sprzedaż portów w Pireusie i w Salonikach. Ponadto władze greckie zobowiązały się do sprzedaży na wynegocjowanych wcześniej warunkach 14 regionalnych portów lotniczych niemieckiej firmie Fraport. Sprzedaż została wstrzymana po przejęciu władzy w styczniu przez lewicową Syrizę, która zapowiadała, że położy kres prywatyzacji i podejmie renegocjacje z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie zmniejszenia ciężaru spłat greckiego zadłużenia.

Porozumienie podpisane z firmą Fraport, niemieckim operatorem portów lotniczych, opiewa na 1,2 mld euro. Wśród lotnisk przeznaczonych do prywatyzacji jest lotnisko w Salonikach – drugim co wielkości mieście Grecji, oraz ważne dla turystyki lotniska na Korfu, Rodos oraz Santorynie i Mykonos na Cykladach. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107562060 views

REKLAMA

2107562292 views

REKLAMA

2109358683 views

REKLAMA

2107562433 views

REKLAMA

2107562532 views

REKLAMA

2107562640 views