REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Grecja chce rozmawiać o przesunięciu spłat zadłużenia w EBC

Grecja chce rozmawiać o przesunięciu spłat zadłużenia w EBC

-

 

Grecja zamierza rozmawiać z kredytodawcami ws. zmiany harmonogramu spłat zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym, pracując jednocześnie nad reformami – powiedział w sobotę w wywiadzie dla agencji Associated Press grecki minister finansów Janis Warufakis.

Priorytetem będą dla Aten spłaty zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW), natomiast spłaty zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym (EBC) to “inna sprawa” i będzie tu potrzebna dyskusja z kredytodawcami – zapowiedział Warufakis.

REKLAMA

 W marcu Grecja ma spłacić MFW ok. 1,5 miliarda euro, a latem – ok. 6,7 miliarda euro EBC. “Spłatom zadłużenia w MFW nadamy oczywiście priorytet. Nie staniemy się pierwszym krajem, który nie zrealizuje zobowiązań wobec MFW. (…) Spłaty zadłużenia w EBC to inna sprawa i będziemy to musieli określić wspólnie z naszymi partnerami i instytucjami” – powiedział szef greckiego resortu finansów.

 W zeszłym tygodniu Grecja osiągnęła porozumienie z pozostałymi krajami strefy euro w sprawie przedłużenia o cztery miesiące, tzn. do końca czerwca, wygasającego z końcem lutego programu pomocy finansowej, pod warunkiem przeprowadzenia reform.

 W piątek Reuters pisał, powołując się na źródła greckie i unijne, że mimo tego porozumienia Grecji wyczerpują się możliwości pozyskiwania finansowania; jeśli Europejski Bank Centralny nie zezwoli Atenom na zwiększenie pułapu emisji obligacji, pieniądze skończą się za kilka tygodni.

 Oznacza to, że Grecji, która nie ma możliwości pozyskiwania pieniędzy na rynku, grozi niewypłacalność już w połowie lub pod koniec marca.(PAP)

fot.hslergr1/pixabay.com

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks