REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatGoogle i inne wyszukiwarki na cenzurowanym europarlamentu

Google i inne wyszukiwarki na cenzurowanym europarlamentu

-

Eurodeputowani chcą, by firmy branży internetowej oddzielały swoje usługi wyszukiwania online od innych usług komercyjnych oferowanych internautom. Przyjęta w czwartek rezolucja w tej sprawie – choć nie jest wiążąca – ma wywrzeć presję na Komisję Europejską.

Przyjęta na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu rezolucja w sprawie zniesienia barier na jednolitym rynku cyfrowym wzywa do podziału firm internetowych oferujących nie tylko wyszukiwanie online, ale szereg innych rozbudowanych usług. Chodzi przede wszystkim o takie firmy jak Google, choć dokument nie wymienia żadnej nazwy. Rezolucję poparło 384 europosłów, 174 głosowało przeciwko, a 56 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Przyjmując rezolucję europarlamentarzyści opowiedzieli się za ostrzejszym traktowaniem omnipotentnych wyszukiwarek. Nie mając bezpośredniego wpływu na decyzje Komisji Europejskiej w zakresie polityki konkurencji, dają wyraźny sygnał w tej sprawie, częściowo odzwierciedlając stanowisko opinii publicznej.

Rezolucja została przyjęta mimo listu wpływowych amerykańskich kongresmenów i senatorów, którzy przestrzegali, że inicjatywa PE może negatywnie wpłynąć na stosunki handlowe UE-USA. W kontekście transatlantyckich negocjacji o wolnym handlu (ang. TTIP) nie byłaby to dobra wiadomość.

Eurodeputowani podkreślają, że “zapewnienie warunków konkurencji na rynku wyszukiwarek online jest bardzo ważne dla jednolitego rynku cyfrowego”. Wzywają też Komisję do “zapobiegania wszelkim nadużyciom związanych ze sprzedażą usług wiązanych przez operatorów wyszukiwarek internetowych”.

Biorąc pod uwagę rolę internetowych wyszukiwarek w “komercjalizacji wtórnego wykorzystania otrzymanych informacji” i potrzebę egzekwowania prawa UE w zakresie konkurencji, posłowie wezwali też Komisję do “rozważenia propozycji legislacyjnych, które mają na celu rozdzielenie wyszukiwarek od innych usług komercyjnych” w dłuższym okresie.

„Dostaję wiele sygnałów, że również rynek wyszukiwarek internetowych nie działa prawidłowo. Potrzeba na nim więcej przejrzystości. Konsumenci powinni otrzymywać neutralne wyniki wyszukiwania po to, aby nie ukierunkowywać ich wyborów. Dlatego poprosiliśmy Komisję Europejską, żeby przyjrzała się tej sprawie” – powiedziała europosłanka PO Róża Thun, która była jedną ze współautorów rezolucji.

Odpowiedzialna za politykę konkurencji dyrekcja generalna KE ma bardzo duże prerogatywy w takich obszarach jak pomoc państwa, zmowy i kartele, fuzje i przejęcia. Prowadzone przez nią postępowania mogą zakończyć się nakazem zwrotu pomocy państwa przez daną firmę, czy też nałożeniem wysokich kar finansowych na firmy łamiące unijne zasady konkurencji.

Od czterech lat KE prowadzi postępowanie antymonopolowe wobec koncernu Google w związku ze skargami konkurentów, że nadużywa on dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych.

Czwartkowa rezolucja europarlamentu wzywa także do szybkiego zakończenia prac nad pakietem legislacyjnym dotyczącym danych osobowych i jednolitego rynku telekomunikacyjnego jako filarów jednolitego rynku cyfrowego. Zwraca również uwagę na problem związany z nadmierną koncentracją na rynku i dominującymi operatorami.

Z Brukseli Renata Bancarzewska (PAP)

fot.Boris Roessler/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2122763816 views

REKLAMA

REKLAMA

2122763833 views

REKLAMA

REKLAMA

2124560153 views

REKLAMA

2122763843 views

REKLAMA

2122763849 views

REKLAMA

2122763853 views