REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatGłówny ekspert ds. koronawirusa: trzeba badać też osoby bez objawów

Główny ekspert ds. koronawirusa: trzeba badać też osoby bez objawów

-

Kraje zmagające się z koronawirusem muszą działać szybko i zdecydowanie, badać i izolować osoby, które miały kontakt z zakażonymi, nawet jeśli nie mają one objawów – ocenił w środę w odpowiedzi na pytanie PAP główny chiński ekspert ds. epidemii Zhong Nanshan.

Koronawirus jest niebezpieczny m.in. dlatego, że jest patogenem nowym i wciąż dość słabo poznanym – powiedział na konferencji prasowej Zhong, który kieruje krajowym panelem ekspertów powołanym przez władze w związku z nowym koronawirusem.

REKLAMA

„COVID-19 jest znacznie bardziej zaraźliwy niż SARS i MERS, a śmiertelność wśród zarażonych jest wysoka, szczególnie w porównaniu z grypą” – powiedział chiński ekspert. Ocenił, że przy braku interwencji każdy zainfekowany zakaża średnio prawie trzy inne osoby (bazowy współczynnik reprodukcji R0).

„Nie dysponujemy obecnie żadną zweryfikowaną, specyficzną terapią, skuteczną przeciwko COVID-19, ale mamy metody zapewniania opieki pomocniczej” – powiedział Zhong. Podkreślił, że skuteczność leków przeciwwirusowych przeciwko COVID-19 nie została jak dotąd potwierdzona.

W odróżnieniu od SARS, COVID-19 jest „wysoce zaraźliwy” również w okresie inkubacji, już zanim wystąpią objawy – dodał Zhong. Badania ilości wirusa w wydzielinach z dróg oddechowych sugerują, że pacjenci są najbardziej zaraźliwi w pierwszych dwóch tygodniach od infekcji.

„Dlatego zalecam badanie osób, które miały styczność z wykrytymi przypadkami, nawet jeśli nie występują u nich objawy. Wczesne badanie to wczesna diagnoza i możliwość wczesnej izolacji” – powiedział chiński specjalista. Zalecenie to skierował również do borykających się z pandemią krajów Europy.

Rządy państw powinny sięgać po „drastyczne, bardzo agresywne środki” w walce z wirusem, a szczególnie szybkie działania powinny być podejmowane w ogniskach epidemii – ocenił Zhong. Dodał, że środki zastosowane przez Chiny okazały się skuteczne, a kraje świata mogą brać z nich przykład, choć powinny przystosować je do własnych warunków geograficznych, demograficznych czy epidemiologicznych.

Nie wystarczy zamknąć miast, jeśli ludzie będą się dalej gromadzić, na przykład w kawiarniach – podkreślił.

Według Zhonga fundamentalnym rozwiązaniem problemu COVID-19 byłaby szczepionka. Obecnie prace nad różnymi rodzajami szczepionek przeciwko tej chorobie prowadzi wiele instytucji, w tym w Chinach i USA – dodał chiński naukowiec.

Z kolei obecny na konferencji dyrektor Kantońskiego Instytutu Zdrowia Oddechowego, He Jianxing, powiedział, że prowadzone są badania nad terapią z użyciem przeciwciał, a także nad szczepionką przeciw koronawirusowi i użyciem sztucznej inteligencji do rozróżniania zakażeń koronawirusem od grypy, a także do przewidywania, u których pacjentów może się rozwinąć ciężka lub krytyczna choroba.

Podczas konferencji prasowej w Kantonie na południu Chin przedstawiciel władz tego miasta przekazał wyrazy współczucia i wsparcia dla osób zmagających się z koronawirusem w Polsce. Zaznaczył również, że Chiny nigdy nie zapomną o pomocy zaoferowanej im przez ponad 140 krajów świata, gdy one same mierzyły się z chorobą.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

REKLAMA

2097986066 views

REKLAMA

REKLAMA

2097986299 views

REKLAMA

2099782691 views

REKLAMA

2097986442 views

REKLAMA

2097986543 views

REKLAMA

2097986653 views