REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Gaza. Ponad 1 300 zabitych i 7 000 rannych od początku izraelskiej ofensywy

Gaza. Ponad 1 300 zabitych i 7 000 rannych od początku izraelskiej ofensywy

-

W toku izraelskiej ofensywy, która rozpoczęła się 8 lipca, zginęło w Strefie Gazy 1302 Palestyńczyków, a ponad 7 000 zostało rannych – podały w środę źródła medyczne Gazy.

Ranni Palestyńczycy po bombardowaniu w Gazie fot.Sameh Rahmi/EPA
Ranni Palestyńczycy po bombardowaniu w Gazie fot.Sameh Rahmi/EPA

REKLAMA

Od północy z wtorku na środę co najmniej 72 Palestyńczyków straciło życie, a 200 odniosło rany podczas coraz bardziej intensywnych ataków z ziemi, powietrza i morza, prowadzonych bez przerwy przez izraelskie siły zbrojne.

Według komunikatu ogłoszonego przez ministerstwo zdrowia Strefy Gazy do szpitali na całym terytorium Strefy przyjmowano dzień i noc dziesiątki rannych, a także zwożono i przynoszono do nich zwłoki zabitych. Wśród nich zwłoki kilku kobiet i kilkorga dzieci, które zginęły podczas ostrzału szkoły prowadzonej przez ONZ-owską Agencję Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA).

Przekształcona w miejsce schronienia dla ludności szkoła w obozie uchodźców w Dżabalii, na północy Strefy Gazy, została według komisarza generalnego UNRWA Pierre’a Kraehenbuehla zaatakowana wczesnym rankiem przez izraelską artylerię.

Cywilni świadkowie twierdzą, że trzy izraelskie czołgi otwarły ogień bezpośredni w kierunku budynku szkoły Al-Hussein w obozie uchodźców palestyńskich w Dżabalii, która według UNRWA “posłużyła za schronienie dla 3 300 osób, które wojsko izraelskie zmusiło do opuszczenia ich domów”.

Kraehenbuehl oświadczył w nocie rozpowszechnionej w środę na stronie internetowej UNRWA, że “dzieci zostały zamordowane, gdy spały ze swymi rodzicami na podłodze sal klasowych w schronisku wyznaczonym przez ONZ”.

“Dzieci zamordowane we śnie, to wyzwanie dla nas wszystkich, to wstyd na cały świat” – napisał komisarz ONZ.

Według UNRWA izraelskie siły zbrojne, atakując szkołę, orientowały się w sytuacji.

“Informacja o dokładnej lokalizacji szkoły podstawowej dla dziewcząt w Dżabalii i fakt, że dała ona schronienie tysiącom uciekinierów z różnych stron Strefy Gazy, były aż siedemnaście razy przekazane izraelskim siłom zbrojnym w celu zapewnienia uchodźcom bezpieczeństwa; po raz ostatni na kilka godzin przed atakiem, poprzedniego wieczora o godzinie 20.50” – oświadczył Kraehenbuehl.

Komisarz “potępia w najostrzejszych słowach to ciężkie naruszenie prawa międzynarodowego przez wojsko izraelskie”, które – jak pisze – już w sześciu przypadkach ostrzelało podobne obiekty ONZ w Strefie Gazy.

Zwraca się też do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie specjalnych działań politycznych, “które niezwłocznie położyłyby kres tej rzezi”.

Wojsko izraelskie ze swej strony oświadczyło, że nie ma informacji o ataku na szkołę ONZ, ale przyznaje, że nad ranem zbombardowało i ostrzelało dziesiątki celów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks