REKLAMA

2115451305 views

REKLAMA

2115451304 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiat"FT": śmierć Niemcowa ilustruje rosyjską kulturę politycznej przemocy

“FT”: śmierć Niemcowa ilustruje rosyjską kulturę politycznej przemocy

-

Śmierć Borysa Niemcowa stanowi poważny cios dla rosyjskiej opozycji i pokazuje, że w kraju panuje kultura politycznej przemocy – ocenia w poniedziałek “Financial Times” przypominając o kampanii nienawiści prowadzonej wobec tego polityka.

Londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach Niemcow krytykował rosyjskie władze za ich zaangażowanie w wojnę na wschodzie Ukrainy. W związku z tą aktywnością stał się celem ataków państwowych mediów, które oskarżały go o działania na szkodę państwa. Na ulicach Moskwy pojawiły się także plakaty z jego wizerunkiem i napisem “piąta kolumna”.

REKLAMA

“Ta psychoza wojenna promowana przez Kreml doprowadziła do obudzenia ultranacjonalistycznych demonów znanych z rosyjskiej przeszłości. Niemcow był zdumiony, że Zachód nie próbuje nałożyć sankcji na tych spośród propagandzistów Kremla, którzy są odpowiedzialni za podsycanie kultury nienawiści” – podkreśla “FT”.

Dziennik przypomina, że w ostatnim wywiadzie Niemcowa dla “FT” polityk z żalem przyznawał, że w ostatnich latach opozycja w Rosji została zepchnięta na margines życia politycznego. Dlatego działania w tak trudnych warunkach “FT” uznał za heroiczne i niespotykane.

Podsumowując dziennik zwraca uwagę, że w czasie poważnego konfliktu na wschodzie Ukrainy Zachód może ulec pokusie całkowitego odizolowania Rosji od świata zewnętrznego. “Jednak takie posunięcie byłoby ciosem dla dziedzictwa Niemcowa i pozostałych w tym kraju działaczy opozycyjnych”.

“Tak jak w czasach sowieckich, rosyjscy dysydenci spoglądają na zachodnie demokracje jak na źródło nadziei. Nakładając sankcje na reżim Zachód, w miarę możliwości, powinien unikać uderzania w naród rosyjski” – podkreśla dziennik.

Do zabójstwa Niemcowa doszło 27 lutego około godz. 23.40 (21.40 w Polsce) na Dużym Moście Moskworeckim, przylegającym do Wasiliewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego w stolicy Rosji. Opozycyjni politycy nie mają wątpliwości, że jest to mord polityczny. (PAP)

Na zdjęciu: Przed ambasadą Rosji w Londynie fot.Andy Rain/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116675728 views

REKLAMA

REKLAMA

2116675927 views

REKLAMA

REKLAMA

2118472296 views

REKLAMA

2116676034 views

REKLAMA

2116676119 views

REKLAMA

2116676207 views