REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Francja: Rząd planuje szerszy dialog z mniejszością muzułmańską

Francja: Rząd planuje szerszy dialog z mniejszością muzułmańską

-

Francuski rząd zapowiedział w środę rozpoczęcie szerszego dialogu z przedstawicielami mniejszości muzułmańskiej. Do lata powstanie nowa, bardziej reprezentatywna platforma dialogu – zapowiedział szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

Francuskie władze proponują nowe podejście w sytuacji, gdy – jak wskazuje Reuters – Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) nie jest w stanie poradzić sobie z wieloma wyzwaniami, w tym np. ze wzrostem radykalizmu wśród społeczności muzułmańskiej, zwłaszcza wśród części młodych.

REKLAMA

Takie tendencje ujawniły się w ostatnich miesiącach, gdy setki młodych Francuzów wyjechały do Syrii i Iraku, żeby przyłączyć się do dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), a także w styczniowych dżihadystowskich zamachach w centrum Paryża, w których zginęło 17 osób.

12 lutego premier Francji Manuel Valls ogłosił cykl konsultacji dotyczących przyszłości organizacji muzułmańskich we Francji w sytuacji, gdy CFCM nie udało się odpowiedzieć na potrzeby najliczniejszej, liczącej około 5-6 milionów osób, społeczności muzułmanów w Europie.

W ramach nowej instytucji rząd będzie konsultował się w sprawie problemów dotyczących społeczności muzułmańskiej we Francji z przedstawicielami islamu nie tylko z utworzonej w 2003 r. Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego, lecz także z imamami i intelektualistami spoza niej, reprezentującymi – jak mówił szef francuskiego MSW – “umiarkowany islam”.

Nowo powołana instytucja będzie się spotykała z rządem “dwa razy do roku w celu omówienia konkretnych spraw, jak np. szkolenie imamów, kapelanów więziennych czy ubój rytualny, (…) ze ścisłym poszanowaniem zasad laickości państwa” – tłumaczył minister.

“Chcemy stworzyć możliwie najbardziej reprezentatywne forum” debaty – mówił Cazeneuve dziennikowi “Le Monde”. “Musimy pozwolić wszystkim reprezentantom tolerancyjnego i pokojowego islamu omawiać i rozwiązywać problemy w sposób zorganizowany” – dodał.

Zwrócił uwagę na “zgodność islamu i (zasad) V Republiki”. “Wszyscy, którzy są przywiązani do republikańskich zasad islamu we Francji, muszą to wyrazić” – dodał. “To zakłada dokładne i ścisłe (stosowanie się do zasady) świeckości (państwa) i praw Republiki” – wskazał.

Laickość zakłada również – jak podkreślił minister – że “Republika chroni wszystkich swoich obywateli, w tym także meczety przed wszelkimi czynami antymuzułmańskimi”.

Z danych francuskiego Obserwatorium przeciwko Islamofobii, powołanego przez CFCM, wynika, że w ciągu dwóch tygodni po styczniowych zamachach w Paryżu odnotowano we Francji 128 antymuzułmańskich incydentów, czyli prawie tyle, ile w całym ubiegłym roku. W 2014 roku informowano o 133 antymuzułmańskich incydentach, a rok wcześniej – o 226.(PAP)

fot.Yoan Valat/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks