REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Francja. Order Sztuki i Literatury dla Macieja Morawskiego

Francja. Order Sztuki i Literatury dla Macieja Morawskiego

-

Maciej Morawski, były paryski korespondent radia Wolna Europa (1965-1992), został 9 grudnia w Paryżu odznaczony komandorią francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. „Więcej Francji w Polsce, więcej Polski we Francji!” – apelował podczas uroczystości.

Order Sztuki i Literatury jest nadawany przez ministra kultury Francji. Dziękując za wysokie odznaczenie, Morawski wezwał do budowania „Europy opartej na wielkich wartościach francuskiej myśli, do jakich należą otwarcie na świat, tolerancja, szacunek dla sztuki i nauki”. W tym celu jego zdaniem warto upowszechnić język francuski na świecie.

REKLAMA

Podkreślając, że mówi jako Polak, zwrócił się do „miast i gmin Francji, by poprzez umowy partnerskie umacniały za granicą francuską obecność językową, handlową i kulturalną”. Morawski wezwał również miasta i gminy polskie oraz całego świata, by „zrozumiały i poparły tę jedyną w swym rodzaju, bezcenną wartość kulturalną, jaką jest frankofonia”.

Morawski podkreślał, że głosząc te idee, jest spadkobiercą swego ojca Kajetana Morawskiego, pierwszego ambasadora RP przy Francuskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego w Algierze w 1943 roku.

Maciej Morawski jest kawalerem Zakonu Maltańskiego. Odznaczony był wcześniej krzyżem Armii Krajowej i dwukrotnie Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Jest paryskim przedstawicielem Towarzystwa Polska-Francja. Przez wiele lat był członkiem rady Fundacji im. Kościelskich i zasiadał w jury przyznającym nagrody literackie tej fundacji. Jest honorowym prezesem Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji. Na swym blogu regularnie zamieszcza dzienniki, których kolejne tomy ukazują się nakładem Instytutu im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

Na zdj. Maciej Morawski fot.Mariusz Kublik/Wikipedia

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks