REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatFrancja. Od wiosny 2016 r. homoseksualiści będą mogli oddawać krew

Francja. Od wiosny 2016 r. homoseksualiści będą mogli oddawać krew

-

fot.mostlimb/pixabay.com
fot.mostlimb/pixabay.com

Homoseksualni mężczyźni we Francji od wiosny 2016 roku będą mogli być dawcami krwi – poinformowała w środę minister zdrowia Marisol Touraine. Dodała, że zmiany mają być wprowadzane stopniowo, „z całkowitym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów”.

Trwałe wykluczenie z możliwości oddawania krwi przez homoseksualnych mężczyzn obowiązywało we Francji od lat 80., aby zapobiec rozprzestrzenianiu się AIDS. Takie rozwiązanie było krytykowane przez obrońców praw człowieka.

REKLAMA

„Oddawanie krwi jest aktem wspaniałomyślności, obywatelskiej odpowiedzialności i nie może być uzależnione od orientacji seksualnej – oświadczyła minister. – Z całkowitym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów dziś likwidujemy to tabu i dyskryminację”.

Touraine dodała, że bezpieczeństwo biorców ma być zagwarantowane dzięki temu, że dopuszczenie od dawstwa ma przebiegać stopniowo. Od wiosny 2016 roku możliwe ma być oddawanie krwi przez mężczyzn, którzy nie utrzymywali stosunków homoseksualnych od 12 miesięcy. Pobranie krwi ma być poprzedzone kwestionariuszem i rozmową. Drugą możliwością, także od wiosny przyszłego roku, ma być oddawanie jedynie osocza przez mężczyzn, którzy w ciągu czterech miesięcy nie utrzymywali stosunków homoseksualnych lub mieli stałego partnera.

Drugi etap ma nastąpić od 2017 roku, kiedy, po odpowiednich badaniach, homoseksualistów (lub mężczyzn, którzy mieli przynajmniej jeden stosunek z mężczyzną) obejmą takie same zasady oddawania krwi jak wszystkich dawców – sprecyzował resort zdrowia.

Zrewidowanie dotychczasowych przepisów było jedną z obietnic złożonych w kampanii przez prezydenta Francois Hollande’a.

Dotychczas mężczyźni, którzy w kwestionariuszu przed oddaniem krwi informowali o przynajmniej jednym stosunku homoseksualnym, byli automatycznie i trwale wykluczani jako dawcy. Zakaz z lat 80. opierał się na statystykach, które wykazywały częstsze występowanie HIV wśród homoseksualistów.

W kwietniu 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wykluczenie mężczyzn o orientacji homoseksualnej z oddawania krwi może być uzasadnione. Zastrzegł, że należy ustalić, czy istnieje ryzyko przenoszenia chorób oraz czy brakuje innych metod ochrony zdrowia biorców.

Trybunał w Luksemburgu rozpatrywał sprawę mieszkańca Francji Geoffreya Legera. W 2009 roku we francuskim centrum krwiodawstwa w Metz odmówiono pobrania od niego krwi, ponieważ odbył stosunek seksualny z mężczyzną, a prawo francuskie trwale wyklucza z oddawania krwi mężczyzn mających takie stosunki seksualne. Leger zaskarżył decyzję lekarza. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094110014 views

REKLAMA

REKLAMA

2094110300 views

REKLAMA

2095906751 views

REKLAMA

2094110552 views

REKLAMA

2094110692 views

REKLAMA

2094110834 views