REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Eurosceptycy zarzucają UE podsycanie kryzysu na Ukrainie

Eurosceptycy zarzucają UE podsycanie kryzysu na Ukrainie

-

Eurosceptycy i skrajna lewica w europarlamencie zarzuciły we wtorek Unii Europejskiej, że wywołała kryzys na Ukrainie, podpisując z tym krajem umowę stowarzyszeniową, zaś teraz podsyca ten konflikt.

Kobieta z dzieckiem owinięte we flagi Ukrainy i Unii Europejskiej podczas demonstracji w Kijowie fot.Roman Pilipey/EPA
Kobieta z dzieckiem owinięte we flagi Ukrainy i Unii Europejskiej podczas demonstracji w Kijowie fot.Roman Pilipey/EPA

REKLAMA

“Uważam, że Unia Europejska przyczyniła się do wybuchu konfliktu na Ukrainie, podpisując umowę o głębokich więziach politycznych z tym krajem. To było nieodpowiedzialne!” – powiedział Brytyjczyk Mike Hookem z eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) w trakcie debaty w PE o sytuacji na Ukrainie.

Jego zdaniem, straszenie Rosji sankcjami jest “szaleństwem”. “Czy nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo UE jest uzależniona od rosyjskiego gazu?” – dodał. Ocenił, że swoją polityką UE tylko “dolewa oliwy do ognia”, a jej celem jest “dodanie kolejnego kraju do swojego imperium”.

Włoch Dario Tamburrano z Ruchu Pięciu Gwiazd uznał z kolei, że konflikt na Ukrainie jest po części skutkiem realizacji interesów Zachodu, związanych z energią i gazociągami. “UE nie może sobie pozwolić na konflikt o źródła energii i nie może podżegać do konfliktów etnicznych” – powiedział. Dodał, że w tym konflikcie “UE powinna być neutralna”.

Czeski europoseł z frakcji Zjednoczonej Lewicy Europejskiej Jirzi Masztalka powiedział, że Europie grozi nowa wojna, a jednym z powodów tej sytuacji jest podpisanie przez UE umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. “Mamy do czynienia z tendencjami faszystowskimi i z klęską humanitarną. Wysiedlono półtora miliona Ukraińców” – dodał. Jego zdaniem niezależna komisja powinna zbadać nadużywanie siły na wschodzie Ukrainy, a Unia musi zapobiec “czystkom etnicznym, które na pewno nastąpią” na Ukrainie.

Z kolei francuski eurosceptyk Jean-Luc Schaffhauser oskarżył PE, że popierając władze w Kijowie “pozwala masakrować ludność cywilną”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA