REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Erdogan apeluje o odpowiedzialność i utrzymanie stabilności Turcji

Erdogan apeluje o odpowiedzialność i utrzymanie stabilności Turcji

-

Ulice Ankary  fot.Depo Photos/EPA
Ulice Ankary fot.Depo Photos/EPA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w poniedziałek do ugrupowań politycznych o odpowiedzialność, niezbędną do utrzymania stabilności kraju. W niedzielnych wyborach rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) straciła większość parlamentarną.

REKLAMA

“Podczas tego nowego procesu kluczowe znaczenie ma to, by wszystkie ugrupowania polityczne działały z niezbędną wrażliwością i przyjęły odpowiedzialną postawę, by utrzymać atmosferę stabilności i zaufania, a także osiągnięcia demokracji” – oświadczył szef państwa w oświadczeniu.

W pierwszym komentarzu po wyborach dodał, że żadna partia nie otrzymała mandatu do samodzielnego rządzenia.

“Opinia naszego narodu ma decydujące znaczenie” – podkreślił Erdogan. “Wierzę, że rezultaty, które nie dają żadnej partii możliwości stworzenia rządu jednopartyjnego, zostaną w zdrowy i realistyczny sposób ocenione przez każde ugrupowanie” – dodał.Wcześniej wicepremier Numan Kurtulmus poinformował, że AKP, która od 13 lat rządziła samodzielnie, będzie próbowała stworzyć rząd koalicyjny, ale jeśli zakończy się to fiaskiem, niewykluczone są przedterminowe wybory.

W niedzielnych wyborach islamistyczno-konserwatywna AKP otrzymała jedynie 40,7 proc. głosów i dostanie 258 mandatów. Po raz pierwszy od 2002 roku partia, na której czele do ubiegłego roku stał Erdogan, utraciła większość absolutną wynoszącą 276 mandatów w 550-miejscowym parlamencie.

Według najnowszych wyników na drugim miejscu w niedzielę, z wynikiem ok. 25,1 proc. (co przełoży się na 132 miejsca w parlamencie), znalazła się Partia Ludowo-Republikańska (CHP), zrzeszająca świeckich wyborców o przekonaniach socjaldemokratycznych. Trzecia jest ultraprawicowa Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) z ok. 16,3 proc. głosów (80 miejsc).

Kurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) zdobyła 13,1 proc. głosów, przekraczając 10-procentowy próg wyborczy i do parlamentu wprowadzi 80 deputowanych. Dotychczas miała ona 29 deputowanych, ale byli oni wystawiani w wyborach jako kandydaci niezależni.

Wszystkie trzy partie opozycyjne wstępnie odrzuciły możliwość wejścia w koalicję z AKP.

Jak podkreślają komentatorzy, wyniki głosowania są ciosem dla Erdogana, który liczył na to, że dzięki wysokiemu wynikowi partii, którą prowadził do zwycięstwa w poprzednich wyborach, będzie mógł zwiększyć swoje uprawnienia, wprowadzając system prezydencki w stylu amerykańskim.

Erdogan mocno angażował się w kampanię przed wyborami, choć konstytucja zabrania tego szefowi państwa.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks