REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatDżihadyści grożą zabiciem drugiego Japończyka i Jordańczyka

Dżihadyści grożą zabiciem drugiego Japończyka i Jordańczyka

-

 

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali we wtorek kolejne nagranie wideo, na którym żądają uwolnienia w ciągu doby uwięzionej w Jordanii islamistki. Zagrozili, że w przeciwnym wypadku zabiją drugiego Japończyka i jordańskiego pilota.

REKLAMA

Według dżihadystów japoński zakładnik Kenji Goto i jordański pilot wojskowy mają przed sobą mniej niż „24 godziny życia” i jest to ostatnie ostrzeżenie ugrupowania. Dodano, że jakakolwiek taktyka opóźniania uwolnienia Irakijki zakończy się śmiercią obydwu mężczyzn.

44-letnia Sadżida al-Riszawi została skazana w Jordanii we wrześniu 2006 roku na śmierć za udział w atakach terrorystycznych na trzy hotele w Ammanie w listopadzie 2005 roku, w których zginęło 60 osób.

W opublikowanym we wtorek nagraniu po raz pierwszy padło nazwisko jordańskiego pilota, 26-letniego porucznika Muatha al-Kasaesbeha, którego myśliwiec F-16 dżihadyści zestrzelili podczas nalotu sił koalicji w syryjskiej prowincji Rakka w grudniu ubiegłego roku. Jordańskie służby usiłują potwierdzić autentyczność nagrania dżihadystów.

Japońskie władze podały, że zwróciły się ponownie do Jordanii o pomoc w szybkim uwolnieniu zakładnika z rąk dżihadystów IS. „W tej ekstremalnie trudnej sytuacji poprosiliśmy Jordanię o pomoc, aby jak najszybciej uratować życie Kenji Goto” – powiedział rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.

W sobotę islamiści opublikowali w internecie nagranie, w którym informują o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy, który został latem 2014 roku porwany w Syrii. Wcześniej za obydwu Japończyków dżihadyści żądali okup w wysokości 200 mln dolarów.

Rząd Japonii oficjalnie odrzucił możliwość „ustępstw wobec terrorystów”. Tokio wcześniej zadeklarowało swoje poparcie dla koalicji państw walczących z Państwem Islamskim, które opanowało już znaczne obszary Syrii i Iraku.

Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga. (PAP)

Zdjęcie: EPA/AL-FURQAN MEDIA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097987009 views

REKLAMA

REKLAMA

2097987242 views

REKLAMA

2099783634 views

REKLAMA

2097987385 views

REKLAMA

2097987486 views

REKLAMA

2097987596 views