REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatDalajlama spotkał się z wyznawcami buddyzmu w Mongolii; Pekin protestuje

Dalajlama spotkał się z wyznawcami buddyzmu w Mongolii; Pekin protestuje

-

Duchowy przywódca Tybetańczyków dalajlama spotkał się w sobotę z mnichami i wyznawcami buddyzmu w Mongolii mimo zdecydowanego sprzeciwu Chin, które zażądały od mongolskich władz odwołania wizyty.

Tysiące osób zgromadziły się w stolicy, Ułan Bator, przed klasztorem Gandan, głównym ośrodkiem religijnym w kraju. Pierwsze wystąpienie dalajlama poświęcił materializmowi. Jego czterodniowa wizyta w Mongolii ma mieć wyłącznie religijny charakter, nie przewidziano spotkań z przedstawicielami władz. Wiele osób z obawy, że może to być ostatnia wizyta 81-letniego przywódcy duchowego w tym kraju, zdecydowało się na pokonanie setek kilometrów, aby go zobaczyć.

REKLAMA

Mongolia, kraj zamieszkany przez wielu wyznawców buddyzmu tybetańskiego, jest silnie uzależniona od Chin, szczególnie w kwestii wymiany handlowej. Wizyta tybetańskiego przywódcy jest przez wielu obserwatorów komentowana jako test dla stosunków Mongolii i Chin w chwili, gdy mongolskie władze zabiegają w Pekinie o pożyczkę w wysokości 4,2 mld dolarów, mającą pomóc wyciągnąć kraj z głębokiej recesji.

W piątek chińskie MSZ zdecydowanie wezwało Mongolię, by nie zezwoliła dalajlamie na wizytę – dla dobra „silnego i stabilnego” rozwoju stosunków dwustronnych; zaapelowano również, by nie ułatwiać „działalności separatystycznej +klice+ dalajlamy”. Pekin „stanowczo sprzeciwia się działalności separatystycznej prowadzonej przez dalajlamę przeciwko Chinom na całym świecie” – oświadczył rzecznik chińskiej dyplomacji na konferencji prasowej.

Natomiast szef mongolskiego MSZ Cendijn Munch-Orgil usiłował załagodzić sytuację zapewnieniami, że władze nie mają nic wspólnego z tą religijną wizytą.

W 2002 roku w proteście przeciwko wizycie dalajlamy Chiny na krótko zamknęły granicę z Mongolią.

W piątek po przylocie do mongolskiej stolicy dalajlama podkreślił „wyjątkowe i starożytne związki” między Tybetem a Mongolią.

Tybet został zajęty przez komunistyczne Chiny w latach 50. XX wieku. Dalajlama przebywa na uchodźstwie od 1959 roku. (PAP)

REKLAMA

2107583937 views

REKLAMA

REKLAMA

2107584169 views

REKLAMA

2109380560 views

REKLAMA

2107584310 views

REKLAMA

2107584409 views

REKLAMA

2107584517 views