REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatCzwórka normandzka: nowe działania w sprawie porozumienia z Mińska

Czwórka normandzka: nowe działania w sprawie porozumienia z Mińska

-

Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji, czyli tzw. czwórka normandzka, uzgodnili w czwartek nowe działania na rzecz implementacji porozumień z Mińska z 12 lutego w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy – poinformował Pałac Elizejski.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydenci: Francji- Francois Hollande, Ukrainy – Petro Poroszenko oraz Rosji – Władimir Putin potępili w rozmowie telefonicznej przypadki naruszenia rozejmu, do jakich doszło w ostatnich dniach w ukraińskim Donbasie. “Przeanalizowane zostały konsekwencje wydarzeń w Debalcewe na wdrożenie porozumień z Mińska” – głosi komunikat kancelarii francuskiego prezydenta.

REKLAMA

Czwórka uzgodniła, że pakiet działań ustalony w stolicy Białorusi powinien zostać wprowadzony w życie “ściśle i w całości”. “Przedstawiciele OBWE powinni spotkać się ze stronami (konfliktu) i szybko wdrożyć te działania” – napisano w komunikacie Pałacu Elizejskiego. Jak dodano, ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy jeszcze w czwartek omówią kwestie “określenia wykonalności mechanizmu nadzoru” nad realizacją porozumienia z 12 lutego.

Francuskie źródło dyplomatyczne, na które powołuje się AFP, podaje, że “w najbliższych dniach być może dojdzie w Paryżu do spotkania” w celu “zapewnienia, że stwierdzone naruszenia nie doprowadzą do zerwania umowy” z Mińska. “Najbliższe tygodnie będą kluczowe” – dodało to źródło, zastrzegające anonimowość.

Jak poinformowano na stronie internetowej prezydenta Ukrainy, wycofanie ciężkiej broni ze strefy konfliktu na wschodzie kraju może rozpocząć się pod auspicjami OBWE dopiero po osiągnięciu pełnego rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami.

Dodano, że czwórka normandzka zgodziła się, iż obserwatorom OBWE trzeba w czwartek udostępnić wszystkie miejsca na wschodniej Ukrainie, gdzie wciąż mają miejsce ataki. Chodzi m.in. o okolice lotniska w Doniecku, a także Gorłówkę, Pierwomajsk i Szyrokino.

Prezydent Ukrainy powiedział swym rozmówcom, by nie udawali, iż “to, co wydarzyło się w Debalcewe” jest zgodne z porozumieniem z Mińska – napisano na stronie internetowej Poroszenki. Ukraiński prezydent zażądał uwolnienia wszystkich ukraińskich jeńców, w tym żołnierzy pojmanych w zajętym w środę przez separatystów Debalcewe.

Oświadczenie władz Kremla po rozmowie głosi, że przywódcy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji podkreślili, że “konieczne jest zapewnienie trwałości rozejmu, wdrażanie praktycznych działań mających na celu wycofanie broni ciężkiej (…), jak również szybkie uwolnienie jeńców”. (PAP)

Na zdjęciu: Od lewej: Władimir Putin, Angela Merkel, Francois Hollande i Petro Poroszenko fot.Tatyana Zenkovich/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119219824 views

REKLAMA

2119219917 views

REKLAMA

REKLAMA

2121016271 views

REKLAMA

2119219986 views

REKLAMA

2119220042 views

REKLAMA

2119220085 views