REKLAMA

2131541374 views

REKLAMA

2131541372 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatCzaputowicz: backstop w kwestii Brexitu mógłby być tymczasowy

Czaputowicz: backstop w kwestii Brexitu mógłby być tymczasowy

-

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz potwierdził w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli, że byłby zadowolony, gdyby tzw. backstop (mechanizm awaryjny dla Irlandii Płn.) w porozumieniu w sprawie brexitu był tymczasowy.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla “Rzeczypospolitej” Czaputowicz powiedział, gdyby Irlandia zwróciła się do UE, by backstop obowiązywał czasowo, “powiedzmy pięć lat”, sprawa byłaby rozwiązana. Przyznał, że byłoby to mniej korzystne dla Irlandii, ale korzystniejsze niż brexit bez umowy.

REKLAMA

W Brukseli dziennikarze pytali Czaputowicza, czy byłby zadowolony, gdyby backstop trwał być może pięć lat.

“To prawda. Właśnie przedyskutowałem ten pomysł z moim (irlandzkim) odpowiednikiem Simonem Coveneyem, a także z (brytyjskim ministrem spraw zagranicznych) Jeremy’m Huntem. Myślę, że byłoby to jednym z rozwiązań, aby ten pomysł został omówiony, myślę, że w ramach Unii Europejskiej. Nie wiem, czy jest to możliwe” – powiedział Czaputowicz.

Jego zdaniem mogłoby to “odblokować” rozmowy ws. brexitu.

Zaznaczył, że to Irlandia powinna wyjść z taką inicjatywą. Powiedział, że “dla Irlandii lepsze jest porozumienie z tymczasowym backstopem niż brak porozumienia”. “To jest właśnie istota tej propozycji. Brak porozumienia sprawia, że to wszystko, co jest zagrożeniem dla granicy (między Irlandią a Irlandią Północną) będzie trzeba już teraz wprowadzić” – wskazał.

Backstop to mechanizm awaryjny w sprawie uniknięcia twardej granicy między pozostającą w UE Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną. Przewiduje możliwość utworzenia unii celnej obejmującej UE i całe Zjednoczone Królestwo. Miałby on zostać uruchomiony, jeśli nie zostałoby wypracowane porozumienie o przyszłych relacjach gwarantujące brak “twardej granicy”.

Część Brytyjczyków uważa warunki backstopu za niemożliwe do przyjęcia, z kolei unijne instytucje i państwa członkowskie bronią wypracowanego w tej sprawie kompromisu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Na zdjęciu: Jacek Czaputowicz
fot.ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2126673774 views

REKLAMA

REKLAMA

2126673791 views

REKLAMA

REKLAMA

2128470111 views

REKLAMA

2126673801 views

REKLAMA

2126673805 views

REKLAMA

2126673809 views