REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaChiny zaostrzają ostrzeżenia wobec USA w związku z możliwą wizytą Nancy Pelosi...

Chiny zaostrzają ostrzeżenia wobec USA w związku z możliwą wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie

-

Chiny wystosowały surowe prywatne ostrzeżenie do administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie ewentualnej sierpniowej podróży na Tajwan przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi – poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródła brytyjskiego dziennika „Financial Times”.

Raport cytuje informacje sześciu osób zaznajomionych z chińskim komunikatem, które twierdzą, że ostrzeżenie wydane przez władze w Pekinie jest znacznie silniejsze niż groźby, które Państwo Środka formułowało w przeszłości, gdy było niezadowolone z działań lub polityki USA w sprawie Tajwanu, do którego zgłasza pretensje.

REKLAMA

Prywatna retoryka sugerowała możliwą reakcję militarną, jak twierdzą osoby zaznajomione z sytuacją, cytowane przez Financial Times.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu i Departament Stanu odmówiły komentarza na temat raportu, również chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało w niedzielę na prośbę agencji Reutera o komentarz.

Chiny zwiększyły aktywność wojskową wokół Tajwanu, chcąc wywrzeć presję na demokratycznie wybrany rząd, by zaakceptował chińską zwierzchność – zaznacza Reuters. Rząd Tajwanu twierdzi, że tylko 23 miliony mieszkańców wyspy mogą zdecydować o swojej przyszłości i choć Tajwan pragnie pokoju, będzie się bronił, jeśli zostanie zaatakowany.

Financial Times poinformował w poniedziałek, że Nancy Pelosi planuje odwiedzić Tajwan w sierpniu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło następnego dnia, że jej wizyta na Tajwanie poważnie podważy suwerenność i integralność terytorialną Chin, a Stany Zjednoczone poniosą konsekwencje jej reakcji.

W środę prezydent USA Joe Biden poinformował, że planuje przed końcem miesiąca odbyć rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Amerykański prezydent wydawał się kwestionować doniesienia o podróży Pelosi na Tajwan – przypomina Reuters

„Myślę, że wojsko uważa, że nie jest to obecnie dobry pomysł, ale nie wiem, jaki jest tego status” – oznajmił Biden dziennikarzom.(PAP)

REKLAMA

2103142504 views

REKLAMA

2103142737 views

REKLAMA

2104939129 views

REKLAMA

2103142879 views

REKLAMA

2103142978 views

REKLAMA

2103143086 views