REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Chiny. Ponad 82 mln Chińczyków żyje za mniej niż dolara dziennie

Chiny. Ponad 82 mln Chińczyków żyje za mniej niż dolara dziennie

-

Ponad 82 mln Chińczyków żyje za mniej niż dolara dziennie pomimo dziesięcioleci niebywałego wzrostu, którzy z Chin uczynił drugą największą gospodarkę świata – poinformował w środę wysoki przedstawiciel rządu ds. rozwoju Zheng Wenkai.

Według definicji chińskiego rządu ubóstwo w chińskim wydaniu charakteryzuje roczny dochód poniżej 2300 juanów (375 dolarów, czyli 295 euro), co odpowiada kwocie około jednego dolara dziennie.

REKLAMA

W końcu zeszłego roku za taką kwotę utrzymywało się ponad 82 mln Chińczyków w Chinach – podał na konferencji prasowej Zheng.

Bank Światowy ustalił natomiast granicę ubóstwa na 1,25 dolara dziennie. Według tej definicji ubóstwo cierpi około 200 mln Chińczyków – jeśli wziąć pod uwagę “standardy międzynarodowe” – zaznaczył Zheng, który jest zastępcą dyrektora komisji rządowej do walki z ubóstwem.

“Ludność dotknięta ubóstwem cierpi nie tylko z powodu nadzwyczaj niskich dochodów, ale musi również stawiać czoło trudnościom z dostępem do wody pitnej, brakiem prądu, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i kredytów bankowych” – dodał.

Większość biedaków zamieszkuje rejony sejsmiczne lub z bardzo słabą infrastrukturą, co “utrudnia wysiłki w celu uniknięcia ubóstwa” – powiedział.

W ciągu trzech dekad otwarcia na świat i reform liberalizujących gospodarkę, Chiny odnotowały niebywały wzrost gospodarczy, który w 2010 roku pozwolił im na zdetronizowanie Japonii jako drugiej potęgi gospodarczej świata.

Ale w najbardziej zaludnionym kraju świata (1,36 mld ludności) PKB per capita wyniósł w zeszłym roku, według oficjalnego dziennika chińskiego “Global Times”, 6767 dolarów – 13 proc. wysokości PKB per capita w Stanach Zjednoczonych.

Coraz bardziej drastyczne nierówności w kraju niepokoją ekspertów i liderów komunistycznego reżimu.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Pekiński i opublikowanych w tym roku, 1 proc. najbogatszych gospodarstw w Chinach kontroluje ponad jedną trzecią bogactwa kraju. Z kolei do 25 proc. gospodarstw domowych o niskich dochodach należy zaledwie 1 proc. bogactwa Chin.(PAP)

fot.RabidSquirrel/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks