REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatChiny. MSZ potwierdza wirtualny szczyt Xi-Biden

Chiny. MSZ potwierdza wirtualny szczyt Xi-Biden

-

Chiński resort spraw zagranicznych potwierdził, że na początku przyszłego tygodnia dojdzie do wirtualnego spotkania prezydentów Chin i USA, Xi Jinpinga i Joe Bidena.

„Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden odbędą wirtualny szczyt we wtorek rano – poinformowało w sobotę chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

REKLAMA

„Przywódcy wymienią poglądy na temat stosunków dwustronnych i kwestii wspólnych interesów” – powiedziała rzeczniczka resortu Hua Chunying.

W piątek Biały Dom potwierdził oficjalnie, że w poniedziałek dojdzie do wirtualnego spotkania prezydentów USA i Chin. „Przywódcy przedyskutują sposoby odpowiedzialnego zarządzania konkurencją między Stanami Zjednoczonymi i ChRL oraz współpracy tam, gdzie nasze interesy są zbieżne” – poinformowała w komunikacie rzeczniczka Białego Domu.

„Prezydent Biden jasno wyłoży intencje i priorytety USA i szczerze odniesie się do naszych problemów z ChRL” – podkreśliła Jen Psaki.

Do rozmowy Joe Bidena i Xi Jinpinga ma dojść w poniedziałek wieczorem czasu waszyngtońskiego, czyli we wtorek rano w Chinach.

Szczyt będzie pierwszym dwustronnym kontaktem między liderami mocarstw od ich rozmowy telefonicznej 9 sierpnia. Biden wielokrotnie zapowiadał, że zależy mu na uniknięciu niezamierzonego konfliktu z Chinami, zwłaszcza w obliczu napięć wokół Tajwanu. Podkreślał jednocześnie, że USA nie ustąpią w rywalizacji z Pekinem.

Lista trudnych tematów w stosunkach między USA i ChRL jest długa i obejmuje m.in. kwestie dotyczące Hongkongu, prześladowania Ujgurów w Sinciangu, spory handlowe czy trwający wyścig zbrojeń. (PAP)

REKLAMA

2097977413 views

REKLAMA

REKLAMA

2097977646 views

REKLAMA

2099774038 views

REKLAMA

2097977789 views

REKLAMA

2097977890 views

REKLAMA

2097978000 views