REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatChiny. Dwoje Kanadyjczyków zatrzymano za kradzież tajemnic państwowych (aktl.)

Chiny. Dwoje Kanadyjczyków zatrzymano za kradzież tajemnic państwowych (aktl.)

-

Władze chińskie zatrzymały dwoje Kanadyjczyków podejrzanych o kradzież tajemnic państwowych dotyczących chińskiej armii i badań w dziedzinie obronności – poinformowała we wtorek agencja Xinhua. Kanadyjskie MSZ potwierdziło zatrzymanie obywateli Kanady.

Pochodzące z Vancouver małżeństwo – Kevin Garratt i Julia Dawn Garratt – mieszka w Chinach od 1984 roku. W 2008 roku założyli w mieście Dandong popularną kawiarnię. Wcześniej Kanadyjczycy pracowali jako nauczyciele w południowych Chinach. Śledztwo w ich sprawie prowadzi biuro bezpieczeństwa w Dandong, na granicy z Koreą Północną, w północno-wschodniej prowincji Liaoning.

REKLAMA

Agencja Reuters pisze, że sklep i kawiarnia prowadzone przez parę były znane jako miejsce spotkań chrześcijan w regionie. Reporter agencji, który znalazł się we wtorek w Dandong, powiedział, że na oknie zamkniętego lokalu widniał wykonany kredą napis: „Do szybkiego zobaczenia”, a na ścianie napisano: „Niech wasza wiara będzie większa niż wasz strach”.

Chiński MSZ poinformował, że wobec pary Kanadyjczyków jest prowadzone dochodzenie pod zarzutem kradzieży danych wojskowych i wywiadowczych.

Komentatorzy podkreślają, że chińskie prawo dotyczące tajemnic państwowych jest niezwykle rozległe; obejmuje rozmaite informacje – od danych przemysłowych po dokładne daty urodzenia państwowych przywódców. W niektórych przypadkach za kradzież tajemnic państwowych grozi dożywocie lub kara śmierci. Informację można wstecznie zakwalifikować jako tajemnicę państwową.

Doniesienia o podejrzeniach wobec Kanadyjczyków i o śledztwie pojawiły się mniej niż tydzień po oskarżeniu przez Kanadę Chin o zorganizowanie ataku hakerskiego na komputery kanadyjskiego Państwowego Komitetu Badań Naukowych (NRC). Chińskie władze oceniały kanadyjskie zarzuty jako „bezpodstawne oskarżenia”.(PAP)

fot.Daderot/Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097906358 views

REKLAMA

REKLAMA

2097906591 views

REKLAMA

REKLAMA

2099702983 views

REKLAMA

2097906734 views

REKLAMA

2097906835 views

REKLAMA

2097906945 views